وضعیت بک لینک‌ها، عامل رتبه‌بندی دیروز؟

وضعیت بک لینک‌ها، عامل رتبه‌بندی دیروز؟

سپتامبر سال پیش، بنده از شانس کافی برای مشاهده‌ی سخنرانی Rand در MozCon برخوردار بودم. صحبت‌های او در مورد لینک‌سازی و انواع اصلی استراتژی‌هایی بود که به نظر او در دنیای امروز مرتبط و موثر می‌آمدند. در حین مقدمه‌ی سخنرانی، او چیزی گفت که مرا به تفکر وادار کرد. او در مورد چگونگی ارتباط هدف کلی لینک‌ها و PageRank با ترافیک تقریبی صحبت می‌کرد.

نوآوری بزرگ گوگل این بود که رویه‌ی مردم در زمینه‌ی کلیک کردن بر روی لینک‌ها را تشخیص داد و توانست محبوبیت نسبی صفحات را با بررسی و نگاه کردن به آن لینک‌ها برآورد کند.

Rand به این موضوع اشاره کرد که امروزه تمامی اطلاعات همانند فراهم‌کننده‌ی خدمات، موتور جستجو، مرورگر، سیستم‌عامل و مواردی از این دست در اختیار افراد قرار دارند. هم‌اکنون گوگل می‌تواند با دقت بیشتری هدایت ترافیک توسط لینک را مدل کند، پس نباید لینک‌هایی بسازید که توان هدایت ترافیک را ندارند. این مرحله به عنوان یک گام روبه‌جلو نسبت به تاکتیک‌های لینک‌سازی قدیم محسوب می‌شود، اما با خودم فکر می‌کردم که هنوز به ظرفیت‌های کامل موجود در این عرصه نرسیده‌ایم.

اگر گوگل از داده‌های کافی برای تشخیص لینک‌های هدایت‌کننده‌ی ترافیک برخوردار است، چرا اصلاً خودمان را درگیر لینک‌ها کنیم؟

هدف اساسی از این کار تشخیص سایت‌ها و صفحات محبوب بود، اما امروزه آن‌ها می‌توانند به صورت مستقیم به چنین سوالاتی پاسخ بگویند (نمی‌خواهم در مورد دوگانگی ویژگی‌های «محبوبیت» و «قابلیت اطمینان» صحبت کنم، اما تناقضات موجود در اینجا خیلی هم پیچیده نیستند و هر دوی این ویژگی‌ها می‌توانند هم از منابع داده‌ی مبتنی بر لینک و هم از منابع داده‌ای که مبتنی بر لینک نیستند، استنباط شوند. به عنوان نمونه، نرخ کلیک SERP می‌تواند ارتباط بیشتری را با «قابلیت اطمینان» داشته باشد، درحالی‌که «حجم جستجو» از ارتباط بهتری با «محبوبیت» برخوردار است).

درهرحال، اسناد زیادی وجود دارند که می‌گویند گوگل هنوز هم برای رتبه‌بندی استفاده‌ی زیادی از لینک‌ها می‌کند، پس تصمیم گرفتم چالش مربوط به هر دو وجه این مباحثات را بررسی کنم. نتایج نهایی این تحقیقات در همین مطلب آورده شده است.

حقایق

منبع قابل اعتماد و منطقی ما در زمینه‌ی مسائل مهم برای گوگل، خودِ گوگل است. گوگل حتی در روزگار اخیر نیز همواره صریح بوده و می‌گوید که هنوز به لینک‌ها اهمیت زیادی می‌دهد. به عنوان مثال:

 • مارس 2016: استراتژیست ارشد گوگل Andrey Lipattsev در زمینه‌ی کیفیت جستجو، تایید کرده که محتوا و لینک‌ها به عنوان اولین و دومین عوامل مهم در رتبه‌بندی محسوب می‌شوند. (نقل‌قول کامل او این‌گونه بود: «بله، می‌توانم ماهیت عوامل شماره‌ی 1 و 2 در رتبه‌بندی را به شما بگویم. آن دو محتوا و لینک‌ها هستند»).
 • آوریل 2014: Matt Cutts تایید کرد که گوگل جستجوی کیفیت را بدون لینک‌ها آزمایش کرده و متوجه کاهش کیفیت شده است.
 • اکتبر 2016: Gary Illyes بیان کرد که لینک‌های متنی کماکان ارزشمند هستند، درحالی‌که مفهوم قدرت دامنه درحال تنزل است.

البته در ادامه تمرکز مداوم آن‌ها بر روی بک‌لینک‌های غیرطبیعی و مواردی از این دست است؛ در دنیایی که لینک‌ها به عنوان یک عامل رتبه‌بندی مطرح نباشند، هیچ‌یک از این موارد مهم نخواهند بود.

گوگل سابقه‌ی زیادی در زمینه‌ی ارائه‌ی توصیه‌های غیرقابل اعتماد در زمینه‌ی سئو دارد. مهاجرت HTTPS را پیش از 2016 را در نظر بگیرید. Will Critchlow در SearchLove San Diego گفت که الگوریتم‌های گوگل دارای میزانی از پیچیدگی و ابهام هستند که دیگر کسی زحمت درک آن‌ها را به خودش نمی‌دهد. البته داستان‌های پرشماری در مورد رفتارهای ناخواسته‌ی الگوریتم‌های یادگیری ماشینی در دنیای بیرون وجود دارند.

مطالعات مربوط به ارتباط شخص سوم

جدیدترین مطالعه‌ی Moz در سال 2015 را در نظر بگیرید که ارتباطی قوی را میان عوامل مبتنی بر لینک و رتبه‌بندی نشان می‌دهد.

 • مطالعه‌ی جدیدتری نیز توسط Stone Temple Consulting انجام شده است.
 1. دریافت لینک‌های بیشتر می‌تواند منجر به افزایش رتبه‌ی سایت شود (هورا!).
 2. رتبه‌ی بالاتر می‌تواند منجر به دریافت لینک‌های بیشتر گردد.درهرحال، در اوایل همین سال بخشی از تحقیقات خودم را در بلاگ Moz نوشتم که نشان می‌داد آگاهی از نام تجاری می‌تواند به عنوان یک عامل مفیدتر از لینک‌ها برای پیش‌بینی رتبه‌بندی مطرح باشد.

مشکل مطالعه این بود که در عین نشان دادن رابطه‌ای دقیق و مستحکم، نمی‌توانست قدرت توضیحی کافی داشته باشد. همچنین در همان مطلب توضیح دادم که در انتها به رابطه‌ای رسیدم که بسیار پایین‌تر از قدرت دامنه‌ی Moz بود.

خوشبختانه Malcolm Slade اخیراً تعدادی از تحقیقات مشابهش را در BrightonSEO منتشر کرده که در آن‌ یافته‌ها، ارتباط گسترده‌ای را میان نظراتمان در زمینه‌ی عوامل اصلی و رتبه‌بندی یافتم. البته وی ارتباط بسیار شدید‌تری را میان انواع معین جستار و عبارات بزرگ، دارای ترافیک و رقابت شدید مطرح کرده است.

بنابراین ما از این مطالعات شخص سوم چه نتیجه‌ی کلی را می‌توانیم استخراج کنیم؟ دو بحث اصلی وجود دارند:

 1. هر مطالعه‌ای که احتمال‌های مربوط به علیت معکوس یا عامل سوم پیونددهنده را لحاظ نکند، باید به دیده‌ی شک نگریسته شود.
 2. لینک‌ها می‌توانند قدرت توضیحی بسیار اندکی را بر مدل پیش‌بینی رتبه‌بندی اضافه کنند که این مدل بر اساس حجم جستجوی مبتنی بر نام تجاری، حداقل در سطح دامین بنا شده است.

دنیای واقعی: چرا رتبه‌ها تغییر می‌‎کنند؟

در انتهای روز، برای ما جالب بود بدانیم که آیا لینک‌ها هنوز هم عامل رتبه‌بندی هستند یا خیر. زیرا می‌خواهیم تکلیف خودمان در زمینه‌ی استفاده از آن‌ها برای رتبه‌بندی سایت‌های خودمان یا سایت‌های مشتریانمان را بدانیم.

نوسان

اولین نمونه‌ای که می‌‎خواهم در اینجا به آن نگاه کنم، این گراف است که رتبه‌بندی انگلستان برای کلیدواژه‌ی «گل‌ها» را از ماه می تا دسامبر سال پیش نشان می‌دهد.

حقیقت این است که درک سنتی ما از تغییرات رتبه‌بندی که در قالب تغییرات لینک‌ها، موارد داخل سایت و الگوریتم‌ها تجزیه می‌شود، نمی‌‎تواند این میزان از نوسانات سریع را توجیه کند.

میزان و دوره‌ی تناوب نوسانات برای عباراتی که رقابت داغ و شدید دارند نیز به شکل فزاینده‌ای شیوع پیدا کرده است. این موضوع گرایش گوگل در زمینه‌ی تکرار و بهینه‌سازی مداوم را نشان می‌دهد؛ این مورد دقیقاً همانند زمانی است که بازاریاب‌ها یک آگهی جستجوی پولی یا صفحه‌ی هدف یا کمپین ایمیلی را بهینه‌سازی می‌کنند.

گوگل برای چه بهینه‌سازی انجام می‌دهد؟

همیشه بالاترین موقعیت‌های SERP در گذر زمان با افزایش نرخ کلیک همراه شده‌اند، حتی با توجه به تغییراتی که در جستجوی گوگل به وجود آمده و در جهت مخالف حرکت می‌کند (نظیر افزایش نتایج غیرارگانیک).

چنین موضوعی نشانه‌ای از بهینه‌سازی رویه‌ای گوگل است که نه از داخل الگوریتم بلکه توسط الگوریتم و نتایج آن انجام می‌گیرد. این پیشنهاد با هرچه که ما دیده‌ایم تطابق دارد.

لینک‌سازی موفق

اما در سوی دیگر، نمونه‌هایی نظیر این مورد را داریم:

گراف بالا رتبه‌بندی کلمات کلیدی تجاری برای Fleximize.com را در حین کمپین خلاقانه‌ی Distilled نشان می‌دهد. این مقاله به دو دلیل زیر جالب می‌باشد:

 • Fleximize به عنوان یک دامین با سهام نسبتاً کوچک شروع کرد، یعنی تغییرات آن قابل اندازه‌گیری بوده و دریافت سودهای حاصله نیز نسبتاً آسان بودند.
 • هیچ اتفاقی در دو بخش اول کار نیافتاد، اگرچه آن‌ها امتیاز خوبی را در پوشش باکیفیت به دست آورده و به نظر قابل قیاس با بخش سوم به نظر می‌رسیدند.

این‌گونه به نظر می‌رسد که لینک‌ها بالاخره تاثیر خودشان را گذاشتند اما مکانیزم‌های این پیشرفت به شدت مبهم هستند.

دو نمونه‌ی بالا («گل‌ها» و Fleximize) به عنوان دو مورد از تغییرات رتبه‌بندی در دنیای واقعی مطرح هستند. من موردی را انتخاب کردم که به وضوح مبتنی بر لینک و البته کمی عجیب محسوب می‌شود و مورد دوم نیز نشان می‌دهد که عبارات رقابتی‌تر چگونه می‌توانند فرّار باشند. اطمینان دارم پوشه‌های پرشماری حاوی مطالعات موردی کامل وجود دارند که نقش لینک‌ها در تغییر رتبه را نشان می‌دهند؛ اما نکته اینجاست که اگرچه چنین موضوعی اتفاق می‌افتد، اما همواره به این سادگی که به نظر می‌رسد نیست.

چگونه تمام این موارد را توضیح دهیم؟

لینک‌ها با رتبه‌ها در ارتباط هستند و گوگل می‌گوید که آن‌ها اهمیت دارند و می‌توانند منجر به تغییر رتبه شوند. اما از سوی دیگر، آگاهی از نام تجاری نیز می‌تواند بسیاری از فواید آماری لینک‌ها را به کنار بزند و عملکرد گوگل با استفاده از روش‌های دقیق‌تر در بخش‌های غنی از داده را نشان دهد.

توجیه من برای ارتباط میان این موارد، در پایین آورده شده است:

 • دو ردیف و رده‌ وجود دارند که احتمالاً به صورت جداگانه عمل می‌کنند.
 • فراتر از همه‌ی موارد، سیگنال‌های کاربران و عواملی که الگوریتم‌های گوگل با سیگنال‌های کاربران به کار می‌گیرد، وجود دارند. برای کلمات رقابتی که حجم جستجوی زیادی دارند، لینک‌ها نمی‌توانند چیزی به گوگل بگویند و در این راستا نمی‌توانند اصلاح نهایی مربوط به درخواست‌های جزئی و دقیق را داشته باشند.
 • درهرحال، لینک‌ها بخش بزرگی از نحوه‌ی کفایت شما برای رقابت خواهند بود.

 

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *