چگونه هوش مصنوعی منجر به تغییر سئو در سال 2017 می‌شود؟

چگونه هوش مصنوعی منجر به تغییر سئو در سال 2017 می‌شود؟

نقش هوش مصنوعی در سئو

اگر شما هم شبیه من هستید، اولین موردی که با شنیدن هوش مصنوعی به ذهنتان می‌رسد، باید این‌گونه باشد:

اما وقتی‌که به درک لازمه رسیدم، متوجه شدم که این مورد آن‌قدر هم عجیب‌وغریب نیست. هوش مصنوعی در حال تغییر چهره‌ی سئو است، اما نه به این شکلی که فکر می‌کنیم.
در مورد الگوریتم‌هایی صحبت می‌کنیم که ماشین‌ها را به برقراری ارتباط و یادگیری از داده‌های فرایند و سپس به‌کارگیری این آموخته‌ها در وظایف آتی توانا می‌کنند.
اساساً بهبود هوش مصنوعی نظیر یادگیری عمیق و پردازش زبان طبیعی بدین معناست که موتورهای جستجو هوشمندتر شده و از دوستی بیشتری با بشریت برخوردارند.
وقتی‌که شما برای چیزی جستجو می‌کنید، نتایج نمایش داده‌شده، مجموعه‌ای از ملاحظات نظیر موقعیت مکانی، تاریخچه‌ی جستجو، وب‌سایت‌های محبوب و مواردی که سایر کاربران در جستارهای مشابه بر روی آن کلیک می‌کنند را در نظر می‌گیرند.
بهبودهای هوش مصنوعی بدین معناست که عوامل رتبه‌بندی می‌توانند در جستجوهای مختلف با هم فرق داشته باشند، زیرا الگوریتم با توجه به نحوه‌ی کلیک‌های افراد بر روی نتایج گوگل مواردی را یاد می‌گیرد و در مورد مرتبط‌ترین عواملی که باید برای هر جستجو به‌حساب آورده شوند، تصمیم می‌‎گیرد.
اما صحبت از الگوریتم‌ها کافی است.

در اینجا مطلب با الگوریتم جدید گوگل فرد ( Fred ) آشنا شوید
یک مرور سریع بر روی تغییراتی که هوش مصنوعی می‌تواند برای بازاریاب‌ها به وجود بیاورد، شده است. این موارد بر اساس گفته‌ی 4 فرد تاثیرگذار در این صنعت استخراج شده‌اند و همچنین پیشنهاد‌هایی در مورد مواجهه با این تغییرات ارائه شده است.

1- افزایش اهمیت بهینه‌سازی سئو برای محتوای بصری

بر اساس گفته‌های Sam Mallikarjunan، سرپرست رشد آزمایشگاه‌های HubSpot، محتوای بصری تاثیر فزاینده‌ای را بر سئو خواهد داشت. وی می‌گوید: «موتورهای جستجو عملکرد بهتری را در شناسایی موضوع ویدئو، کلیپ صوتی یا تصویر پیدا کرده‌اند».
نه‌تنها گوگل در نتایج جستجویش به یوتیوب اهمیت می‌دهد، بلکه در راستای تحلیل محتوای بصری نیز پیشرفت داشته است. همین امر روند کاری خالقان محتوای بصری را با تغییر مواجه کرده است. همان‌گونه که نویسندگان محتوا باید در مورد بهینه‌سازی عناوین و کلمات کلیدی بیاموزند، هنرمندان بصری نیز باید در حین ایجاد محتوای بصری نظیر تصاویر و ویدئوها به سئو فکر کنند.
به‌عنوان‌مثال، سئو برای ویدئوها به معنای بهینه‌سازی کلمات کلیدی هدف، توصیفات، تگ‌ها، طول ویدئو و مواردی ازاین‌دست می‌باشد.

2- تاکید بیشتر بر کیفیت، ارتباط و تمرکز محتوا

هوش مصنوعی گوگل، RankBrain یک هوش مصنوعی است که تلاش‌های مربوط به درک چارچوب و محتوای این وب‌سایت‌ها را تغییر می‌دهد. زمانی که گوگل عملکرد بهتری در تحلیل اهداف جستجو پیدا می‌کند، جستجوی کلمات کلیدی به‌صورت درست و ارتباط دادن آن کلمات کلیدی با محتوایمان مهم‌تر می‌شود.
اساساً محتوا باید برای برآورده‌سازی اهداف جستجوکننده عملکرد بهتری داشته باشد.
بنابراین به‌جای عوامل قدیمی‌تر نظیر تعداد کلمات کلیدی، عواملی نظیر ارتباط محتوا، چارچوب و ارزش از عوامل مهم‌تری در رتبه‌بندی به شمار می‌روند.
این امر به معنای ایجاد ارزش‌های واقعی، پاسخ به سوال‌هایی که افراد می‌پرسند و عدم تلاش برای چپاندن کلمات کلیدی به بیشترین شکل ممکن در مطلب سایت است.
درواقع، بهترین گزینه می‌تواند تمرکز بر وب‌سایتتان پیرامون یک موضوع واحد باشد. بدین طریق نه‌تنها می‌توانید به RankBrain کمک کنید که مفهوم کارتان را متوجه شود، بلکه منابع در اختیار رقبایتان را نیز محدود می‌کنید، زیرا گوگل سایتتان را ‎تنها با سایر سایت‌هایی که در رسته‌ی کاری‌تان هستند مقایسه می‌کند. بدین ترتیب شانس شما برای افزایش رتبه و دریافت ترافیک افزایش پیدا خواهد کرد.

3- یک رویکرد گزیده‌تر برای لینک‌سازی

Larry Kim پایه‌گذار Wordstream پیش‌بینی می‌کند وب‌سایت‌های دارای قدرت دامنه‌ی بالا که لینک‌های زیادی به سمتشان اشاره می‌شود اما محتوای متوسطی دارند، بیش از بقیه در برابر بهبودهای هوش مصنوعی گوگل آسیب‌پذیر شوند.
ازآنجایی‌که موتورهای جستجوی هوشمندتر متوجه می‌شوند که آیا افراد در صورت کلیک کردن، در سایت مانده و محتوایتان را مطالعه می‌کنند، بازاریاب‌های سئو باید تمرکز بیشتری را بر روی ارتباط و کیفیت بک‌لینک‌ هایشان داشته باشند.
کیفیت محتوا را پوشش داده‌ایم، اما ارتباط لینک را چگونه ارتقا می‌دهید؟
اساساً بک‌لینک‌های شما باید با دسته‌بندی و صنعت مربوط به سایتتان همخوانی داشته باشند. یعنی باید در راستای لینک‌سازی خود رویه‌ی گزینشی بهتری را انتخاب کنید.
اگر غذای گربه می‌فروشید و وب‌سایتتان در مورد گربه‌ها و غذای مورد استفاده‌ی آن‌هاست، پس نباید از سایت‌هایی که مارمولک می‌فروشند، بک‌لینک داشته باشید. RankBrain این موضوع را دوست ندارد و امکان دارد شما را به همین خاطر جریمه کند.
علاوه بر محدود کردن محتوایتان به یک مفهوم خاص، باید لینک‌هایتان را نیز به یک مفهوم خاص محدود کنید. هر راه که برای خرید لینک استفاده می‌شود، مطمئناً نباید در گزینه‌ها جای بگیرد.
با حرکت روبه‌جلو، باید لینک‌ها را به شیوه‌ی قدیمی بسازیم و در این راستا از برقراری ارتباط به شیوه‌ی واقعی بهره بگیریم. افراد تاثیرگذاری که در مورد مفهوم کاری شما صحبت می‌کنند را بیابید و به آن‌ها متصل شوید تا بتوانید فرصت‌های لینک را بیابید.

4- حرکت فراتر از بهینه‌سازی سایت تنها با جستجوی موبایلی و صوتی

اگر فقط به سئوی مربوط به جستجوهای کامپیوتری فکر می‌کنید، تجدیدنظر نمایید.
در گام اول، جستجوهای موبایلی وجود دارند.

بر اساس یک مطالعه‌ی گوگل، 40 درصد از جستجوها هم‌اکنون توسط موبایل انجام می‌شوند و بیش از 25 درصد کاربران در یک روز معمولی صرفاً از گوشی هوشمندشان استفاده می‌کنند. به‌عنوان یک بازاریاب، اگر برندتان را برای دسترسی به این مشتریان موبایلی بهینه‌سازی ننمایید، خطر از دست دادن 25 درصد از مخاطبین بالقوه شما را تهدید می‌کند.
چه آماده باشید و چه نباشید، گوگل فشار بیشتری را بر رویمان گذاشته تا سایتمان را به شکل بهتری با موبایل‌ها هماهنگ کنیم. در این راستا گوگل اعلام کرده که این موضوع را به‌عنوان بخشی از الگوریتم موبایلش در نظر گرفته است.
یک نکته‌ی مثبت در مورد این تغییر موبایلی، باز شدن درهای جدید برای برندهای بازار است. به‌عنوان‌مثال، اگر یک نرم‌افزار موبایل برای سایتتان دارید، می‌توانید آن را در جستجوهای موبایلی نشان دهید تا میزان مشاهده‌ی نام تجاری‌ و آگاهی از آن افزایش پیدا کند.
اگر ژورنال وال استریت را در گوشی خود جستجو کنید، نرم‌افزار WSJ را در میان اولین نتایج جستجو پیدا خواهید کرد و به نظر می‌‎رسد که این موضوع با سایر وب‌سایت‌های رتبه‌بندی شده مقابله می‌کند. در حال حاضر، این بازار هنوز نسبتاً دست‌نخورده باقی مانده است، پس عجله کنید.
در گام بعدی، جستجوهای صوتی وجود دارند.
با افزایش استفاده‌ی موبایلی، جستجوهای صوتی افزایش پیدا کردند؛ Siri، Google Now و Cortana به‌عنوان دستیارهای مجازی در تمامی تقاضاهای ما حضور دارند. همین امر وضعیت سئو را تغییر می‌دهد.
بسیاری از ما هنگامی‌که تایپ می‌کنیم دقت بیشتری داریم.
به‌عنوان‌مثال، شما در نوار جستجو «بهترین پیتزافروشی در نیویورک» را تایپ می‌کنید. اما هنگامی‌که جستجوی صوتی انجام می‌دهید، به‌احتمال‌زیاد یک جمله‌ی کامل را خواهید گفت «سلام سیری، بهترین جایی که می‌تونم پیتزا بخورم کجاست؟».
همان‌گونه که Rand گفته «جستجوهای صوتی طولانی‌تر و محاوره‌ای‌تر شده‌‎اند».
Aleh Barysevich موسس و مامور ارشد بازاریابی Link-Assistant.com گفته «باید به شکل جدی استراتژی‌ جستجوهای صوتی را وارد وب‌سایت‌هایمان کنیم، زیرا بهینه‌سازی جستجوی صوتی آینده‌ی سئو است».
این امر به معنای افزایش تلاش و افزودن لحن محاوره‌ای به محتواهای خوب و انجام جستجوی کلمات کلیدی برای جستارهای محاوره‌ای می‌باشد.

با تکنیک‌های کلاه‌سیاه خداحافظی کنید

لپ کلام، گوگل هوشمندتر بدین معناست که تاکتیک‌های کلاه‌ سیاه به سمت منسوخ شدن نزدیک‌تر شده‌اند.
استراتژی‌های کوتاه‌مدتی که می‌خواهند هوشمندتر از الگوریتم‌ها عمل کنند، دیگر کار نخواهند کرد. این امر بدین معناست که سرمایه‌گذاری در رویه‌های طولانی‌مدت، بیش از به بازی گرفتن سیستم پاداش خواهد گرفت.
شاید مواردی که گفته‌ایم سنگین و زیاد به نظر برسد، اما با بهبودهای هوش مصنوعی، سئو باید شهودی و طبیعی‌تر شود. بنابراین بر روی ارتباط محتوا و ارزش مطالبتان تمرکز کنید و باقی کارها را به RankBrain بسپارید.

نقد و بررسی کمپین های تبلیغاتی توسط علیرضا پیر

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *