9 مورد که به‌ صورت مستقیم بر رتبه‌ ی گوگل شما تاثیر نمی‌گذارند

9 مورد که به‌ صورت مستقیم بر رتبه‌ ی گوگل شما تاثیر نمی‌گذارند

سن سایت، تگ های H1/H2، نرخ خروج و هاستینگ مشترک چه چیز مشترکی را دارند؟ هیچ‌کدام از آن‌ها مستقیماً بر رتبه‌ ی گوگل تاثیر نمی‌گذارند. در این پست فهرستی 9 موردی را برای شما آماده کردیم که تصور می‌شود بر رتبه‌ تاثیر می‌گذارند، اما گوگل اهمیت چندانی برای آن‌ها قائل نمی‌شود.

این‌گونه به نظر می‌رسد که مردم فکر می‌کند تمامی کارهایشان روی وب‌ سایت یا وب، بر آن تاثیر خواهد گذاشت. بله، برخی موارد تاثیر غیرمستقیم دارند و حتی تعداد اندکی از آن‌ها مستقیماً تاثیر می‌گذارند. در مورد آن‌ها صحبت خواهم کرد. اما تعداد زیادی از مسائل هستند که مستقیماً بر رتبه‌ ی گوگل تاثیری نمی‌گذارند. بنابراین سراغ بررسی مواردی می‌روم که اخیراً در موردشان از من سوال شده یا شایعاتی را پیرامونشان شنیده‌ام.

1- سن وب‌ سایت

اولین مورد، دیربازترین مناقشات را دارد: سن وب‌سایت شما. آیا برای گوگل مهم است که سایتتان در سال 1998 ثبت شده باشد یا 2008 یا 2016؟ خیر، آن‌ها اصلاً اهمیتی نمی‌دهند. آن‌ها میزان کمک‌رسانی محتوای شما به افراد، داشتن لینک و سیگنال‌های قدرت و مواردی از این دست را مهم می‌دانند. مطمئن باشید که رابطه‌ای در این راستا وجود دارد. اگر در سال 1998 سایتی را راه اندازی کرده‌اید و هنوز هم همان قدرت همیشگی را دارد، احتمال اینکه لینک‌های زیادی ساخته و قدرت و برابری را در تمامی سیگنال‌های مدنظر گوگل رعایت کرده باشید، زیاد است.

اما اگر سایتتان را در سال 2015 ثبت کرده و دو سال اول بسیار موفق را سپری کرده و تمامی سیگنال‌ های مدنظر گوگل را رعایت کرده باشید، گوگل احتمالاً پاداش بیشتری هم به شما خواهد داد، زیرا توانسته‌اید در یک دوره‌ی زمانی کوتاه، قدرت و تاثیرگذاری قابل توجهی را نشان دهید.

2- استفاده یا عدم استفاده از خدمات و نرم‌افزارهای گوگل

مردم معمولاً نگران هستند و می‌گویند گوگل نمی‌تواند به‌نوعی اتفاقات رخ‌داده داخل حساب Google Analytics را رصد کرده و تمامی داده‌های من و AdSense را در آنجا ببیند؟ آیا می‌تواند داخل Gmail یا Google Docs را نگاه کند؟

اولاً اکثر مهندسینی که بر روی این محصولات و بر روی جستجو کار می‌‎کنند، اگر متوجه می‌شدند که گوگل به حساب جیمیل شما نفوذ کرده و خرید لینک‌ ها تمامی عوامل خریدنی برای افزایش رتبه را جاسوسی می‌کند، همان‌جا استعفا می‌دادند. بنابراین از این موارد یا تصمیمات مربوط به عدم استفاده از آن‌ها و آسیب رسیدن به رتبه‌ بندی جستجوی گوگل نترسید. آسیبی نخواهد رسید.

3- لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها، پلاس وان‌ ها، تعداد توییت‌های صفحه‌ی وب

شما یک شمارشگر فیس‌بوک دارید و در آنجا عدد 17 هزار اشتراک‌گذاری برای صفحه‌ی شما نمایش داده می‌شود. این مقدار خیلی زیادی است. آیا گوگل اهمیتی می‌دهد؟ نه، اصلاً برایشان مهم نیست. در واقع آن‌ها حتی به آن یا استفاده از آن نگاه نمی‌کنند. اما اگر معلوم شود همین افرادی که صفحه را در فیس‌بوک به اشتراک گذاشته‌اند، سایر اقدامات مربوط به فعالیت مرورگر و فعالیت جستجو، فعالیت کلیک، افزایش ایجاد نام تجاری، نرخ خروج کمتر،  و لینک‌دهی را انجام داده‌اند، چه می‌شود؟ بله، گوگل در مورد خیلی از این موارد اهمیت قائل می‌شود. بنابراین این اشتراک‌ها می‌توانند تاثیر غیرمستقیم داشته باشند، اما مستقیماً نه

4- نرخ خروج خام یا زمان سپری‌شده در سایت

این مورد خیلی جالب است. بیایید فرض کنیم زمان سپری‌شده روی سایت 2 دقیقه است و از طریق Google Analytics به میانگین‌‎ها و معیارها نگاه می‌کنید. در این شرایط می‌بینید که معیارهای شما واقعاً پایین‌تر از متوسط هستند. آیا این مورد به رتبه گوگل شما آسیب می‌رساند؟ نه لزوماً. امکان دارد آن بازدیدکنندگان از جای دیگری آماده باشند. امکان دارد زمان بارگذاری سایتتان بالاتر باشد و اطلاعات را به شکل سریع‌تری در اختیار بازدیدکنندگانتان بگذارید، بنابراین آن‌ها با صرف زمان کمتر به جواب رسیده و حتی نرخ خروج بالاتر می‌رود.

اما تا زمانی که کاربر جهش نداشته و دوباره به صفحه‌ی نتایج بازنگردد و نتیجه‌ی دیگری را برای عبارت جستجو شده اش انتخاب نکند، مشکلی نخواهید داشت؛ زیرا اگر این رفتار از سوی وی سر بزند، یعنی نتوانسته‌اید به خواسته ی  او پاسخ بگویید. بنابراین خیلی نگران نرخ خروج خام یا زمان خام سپری‌ شده روی سایت نباشید

[irp posts=”289″ name=” 5 تاکتیک ساده و سریع برای افزایش سئو”]

5- فناوری موجود در سایت شما

آیا از کتابخانه‌های  جاوا اسکریپت نظیر Node یا React که یکی برای فیس‌بوک و دیگری برای گوگل است، استفاده می‌کنید؟ اگر از فیس‌بوک استفاده می‌کنید، آیا گوگل به شما سخت می‌گیرد؟ خیر.NET. یا هر چیزی که در HTML خام کدنویسی شده چطور؟ مشکلی ندارند. مهم نیست. اگر گوگل بتواند هریک از این URLها را بررسی کرده و محتوای بی‌همتای موجود در آن‌ها را ببیند و همچنین اگر محتوای مشاهده‌شده توسط گوگل با محتوایی که کاربر می‌بیند یکسان باشد، دیگر برای گوگل مهم نیست که در پشت‌صحنه از چه فناوری استفاده کرده‌اید و چگونه مطلب را به مرورگر تحویل داده‌اید.

 

6- استفاده از هاستینگ مشترک یا برخی از گزینه‌های هاستینگ ارزان

می‌شود گفت این عوامل مستقیماً بر شما تاثیر نمی‌گذارند، مگر اینکه به سرعت بارگذاری یا آپ تایم سایت لطمه بزنند. اگر هاستینگ شما به این موارد ضربه نزند و کیفیت پیشین حفظ شود، دیگر استفاده از هاستینگ اختصاصی یا پرداخت مبلغ بیشتر برای آن، تفاوتی در حالتان نخواهد داشت. در مورد آن نگران نباشید.

7- استفاده از پیش‌فرض‌‎هایی که گوگل در نظر گرفته است

هنگام ورود گوگل به سایت و بررسی آن، اگر فایل robots.txt موجود نباشد یا این فایل را داشته باشید اما هیچ‌گونه استثنا و رد لینک در آن‌ها نباشد، یا به صفحه‌ای برسد و تگ روبات متا نداشته باشد، گوگل به‌صورت پیش‌فرض همه‌چیز را بررسی کرده و تمامی لینک‌ها را رهگیری می‌کند.

اگر مواردی همچون روبات‌های متای «index, follow» یا rel=follow داخل تگ href در تک‌تک لینک‌ها یا در فایل robots.txt داشته باشید و در آن اجازه‌ی بررسی همه‌چیز را به گوگل بدهید، هیچ مزیت خاصی را دریافت نمی‌کنید. آن‌ها خودشان در شرایط پیش‌فرض همه‌چیز را در نظر می‌گیرند. اگر از موارد فوق‌الذکر در این فایل‌ها استفاده کنید و به گوگل بگویید که «بله می‌توانی همه‌چیز را بررسی کنی»، هیچ امتیاز ویژه‌ای نخواهد داشت. این امر به شما آسیبی نمی‌زند اما سودی هم ندارد. برای گوگل مهم نیست.

8- کاراکترهایی که به‌عنوان جداکننده در عنوان استفاده می‌کنید

عناصر مربوط به‌عنوان صفحه داخل هدر جای می‌گیرند و هر چیز نظیر نام تجاری شما می‌تواند داخل آن قرار بگیرد. در پی این نام، یک جداساز آمده و برخی عبارات یا کلمات دیگر تکرار می‌‎شوند. البته شرایط می‌تواند برعکس باشد: کلمات و عبارات بیایند، جداساز و سپس نام تجاری. آیا اهمیتی دارد که از خط عمودی، دونقطه، خط تیره یا هر کاراکتر ویژه‌ی دیگر به‌عنوان جداساز استفاده کنید؟ خیر برای گوگل مهم نیست. نباید در مورد آن نگران باشید و از ترجیحات شخصی خود بهره بگیرید.

شاید به نظر شما یکی از این کاراکترها نرخ کلیک نسبتاً بهتری داشته باشد یا آن را به دیگری ترجیح بدهید. اگر آن کاراکتر را پیدا کرده‌اید، خوش به حالتان. هیچ کاراکتری که به‌صورت عمده در وب استفاده شود را ندیده‌ام. برخی افراد می‌گویند خط عمودی را به خط تیره ترجیح می‌دهند. به نظر من زیاد مهم نیست و انتخاب بر عهده‌ی خودتان است.

[irp posts=”263″ name=”لینک سازی عمیق چیست؟ ( Deep Link )”]

9- استفاده از تگ‌های H1، H2 و H3 در عنوان 

برخی از افراد معتقدند که اگر هدلاین را به‌جای H1 داخل H2 بگذارید، گوگل اهمیت کمتری را برای آن قائل می‌شود. خیر، قطعاً چنین چیزی درست نیست.رفتار گوگل اینگونه نیست که به محتوا نگاه کند و با خود بگوید: «خوب، این بخش از محتوا بزرگ، در بالای صفحه و بولد است. بنابراین باید هدلاین باشد و باید فلان رفتار را در مورد آن پیش بگیریم. این بخش پایین‌تر و کوچک‌تر است، پس احتمالاً باید یک عنوان فرعی باشد».

چه از H5 استفاده کنید و چه H2 یا H3، به CSS سایت خودتان و طراحانتان مربوط می‌شود. هنوز هم رویه‌هایی در HTML هستند که می‌گویند عنوان حتماً باید بزرگ‌ترین مورد در H1 باشد. این کار را برای اهداف طراحی انجام می‌دهم تا یک CSS و HTML بسیار تمیز داشته باشم، اما از دیدگاه گوگل خیلی روی آن تاکید ندارم. اگر طراحتان به شما بگوید «نمی‌توانیم عنوان را در H1 بگذاریم و باید سراغ H2 برویم، چون سبک برگه‌های ما این‌گونه قالب‌بندی شده‌اند»، هیچ اشکالی ندارد. استرس نداشته باشید.

این 9 مورد تنها بخش کوچکی از واقعیت هستند. بنابراین اگر موارد دیگری هستند که از شما می‌پرسند «آیا این عامل رتبه‌بندی است؟» و با خودتان فکر می‌کنید خدا، این نمی‌تونه عامل رتبه‌بندی باشه آن را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید

منبع: 10 Things that DO NOT (Directly) Affect Your Google Rankings

 

نقد و بررسی کمپین های تبلیغاتی توسط علیرضا پیر

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *