هم‌اکنون نیمی از نتایج صفحه‌ی اول گوگل HTTPS هستند

هم‌اکنون نیمی از نتایج صفحه‌ی اول گوگل HTTPS هستند

9 ماه پیش در مقاله‌ای درسایت موز اشاره به این شد که 30 درصد از نتایج صفحه‌ی اول گوگل در سیستم رهگیری 10 هزار کلمه‌ی کلیدی MOZ، به صورت ایمن (HTTPS) هستند. اما همین هفته‌ی پیش، این میزان از مرز 50 درصد نیز عبور کرد:

درحالی‌که اخیراً هیچ جهش بزرگی مشاهده نشده، اما باز هم نتایج انتهای سال مجموعه‌ی تغییرات کوچکی را نشان می‌دهند که به تدریج چشمگیر شده است و هر روز تعداد فزاینده‌ای از نتایج گوگل ایمن می‌شوند.

البته MozCast صرفاً یک مجموعه‌ی داده است و حرف آن ملاک نیست ولی از تیم Rank Ranger که از سیستم رهگیری نسبتاً مشابه (البته با رویکردی کاملاً متفاوت) استفاده می‌کنند نیز همین موضوع نیز صدق میکرد.

 

هر دوی ما از سیستم‌های کاملاً مستقل و بدون هیچ داده‌ی مشترکی استفاده می‌کنیم، بنابراین هماهنگی میان این آمارها خبر از رویکردی جدید می‌دهد.

آینده چگونه خواهد بود؟

با پیگیری همین روند و به پیش رفتن چنین رویه‌ای، داده‌ها نشان می‌دهند که تا انتهای سال 2017، فراوانی نتایج HTTPS در صفحه‌‌ی اول گوگل به 65 درصد خواهد رسید. البته روند نشان داده شده صرفاً یک پیش‌بینی بوده و امکان دارد نرخ استفاده از صفحات HTTPS با رخدادهای مختلفی مواجه گردند.

 

پیش‌تر فکر می‌کردم که با افزایش نرخ به‌کارگیری صفحات HTTPS، گوگل آزادی بیشتری برای رتبه‌بندی در صفحات HTTPS برخوردار خواهد شد. وجود چنین طرحی را از Gary Illyes ( یکی از اعضای گوگل ) پرسیدم و وی پاسخ «نه» را برایم ارسال کرد.

 

البته هرگاه گوگل بیانیه‌ای را ارسال می‌کند، تعدادی آن را یک وحی منزل دانسته و برخی دیگر نیز آن را دروغی شیطانی می‌پندارند. گری برای ارتقای عواید رتبه‌بندی HTTPS قول نداده است و من نیز در این زمینه به او باور دارم. به نظرم گوگل به نرخ استفاده‌ی کنونی راضی است و از آسیب‌های ارتقای شدید رتبه‌بندی HTTPS (یا جریمه کردن آن) می‌ترسد. این بار ماندن در همین شرایط منطقی به نظر می‌رسد.

چه کسانی تبدیل نکرده‌اند؟

یکی از دلایلی که گوگل هنوز با احتیاط به موضوع ارتقا (یا جریمه‌ کردن) HTTPS فکر می‌کند، این است که هنوز همه‌ی سایت‌های بزرگ دست به این تغییر نزده‌اند. در اینجا 20 ساب‌دامین موجود در مجموعه داده‌ی MozCast آورده شده‌ که در کنارشان درصد رتبه‌بندی URLهایی که از HTTPS استفاده می‌کنند نیز ذکر شده است:

(1) en.wikipedia.org — 100.0%
(2) www. amazon.com — 99.9%
(3) www. facebook.com — 100.0%
(4) www. yelp.com — 99.7%
(5) www. youtube.com — 99.6%
(6) www. pinterest.com — 100.0%
(7) www. walmart.com — 100.0%
(8) www. tripadvisor.com — 99.7%
(9) www. webmd.com — 0.2%
(10) allrecipes.com — 0.0%
(11) www. target.com — 0.0%
(12) www. foodnetwork.com — 0.0%
(13) www. ebay.com — 0.0%
(14) play.google.com — 100.0%
(15) www. bestbuy.com — 0.0%
(16) www. mayoclinic.org — 0.0%
(17) www. homedepot.com — 0.0%
(18) www. indeed.com — 0.0%
(19) www. zillow.com — 100.0%
(20) shop.nordstrom.com – 0.0%

در میان این 20 مورد، دقیقاً نیمی از آن‌ها به سمت HTTPS رفته‌اند، اگرچه درصد گرایش به HTTPS در 10 رتبه‌ی اول رده‌بندی بیشتر است. تعجب‌آور نیست که غیر از استثناهای اندک، تقریباً تمامی سایت‌ها سیاست صفر و صدی را پیش گرفته‌اند، یعنی یا اصلاً سمت HTTPS نرفتند یا 100 درصد URLهایشان را تغییر داده‌اند. اکثر سایت‌ها حتی برای آزمون اولیه هم که شده، تمامی URLهایشان را تغییر داده‌اند.

چه کاری باید انجام دهید؟

حتی اگر گوگل پاداش یا جریمه‌ی خاصی را برای HTTPS معرفی نکند، سایر تغییرات در حال انجام هستند. به عنوان نمونه می‌توان هشدار کروم در مورد صفحات غیرامن را اشاره نمود که در صورت جمع‌آوری داده توسط آن صفحات ارسال می‌شود. با افزایش نرخ استفاده، می‌توانید انتظار فشارهای بیشتری را داشته باشید.

برای سایت‌های جدید، توصیه می‌کنم که هرچه سریع‌تر به سمت تغییر بروید. امروزه تاییدیه‌های امنیتی گران نیستند (برخی از آن‌ها رایگان می‌باشند) و خطرات تغییر نیز اندک است. برای سایت‌های موجود، این موضوع سخت‌تر است. هر تغییری که در سرتاسر سایت اعمال می‌شود ریسک‌هایی را در پی داشته و یقیناً داستان‌های ترسناکی در مورد این تغییرات و آسیب‌هایشان وجود دارند.توصیه میکنیم اقدام به ایمن‌سازی صفحاتی که اطلاعات حساس را جمع‌آوری کرده یا تراکنش‌ها را پردازش می‌کنند، بفرمایید و به دنبال فرصت‌هایی برای ایجاد تغییرات بیشتر باشید.

منبع: https://moz.com/blog/half-page-one-google-results-https

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *