مروری بر اهمیت شبکه های اجتماعی

مروری بر اهمیت شبکه های اجتماعی

در این مقاله قصد داریم از شبکه های اجتماعی و اهمیت شبکه های اجتماعی در کسب و کارهای امروزی صحبت کنیم. امروزه به لطف شبکه های اجتماعی، کسب و کارهای کوچک هم می توانند از تبلیغات بزرگ استفاده کنند. چگونه؟ پاسخ به این سوال و بحث درباره اهمیت شبکه اجتماعی را در این مقاله دنبال کنید.

اهمیت شبکه های اجتماعی در بازاریابی

استفاده بهینه و مناسب از شبکه های اجتماعی می تواند بازار کسب و کار شما را به طور قابل توجهی افزایش دهد. اما از آنجا که شروع هر کاری نیازمند دانش و تخصص است، بدون داشتن دانش و تجربه کافی پیروزی در این زمینه کمی سخت خواهد بود. برای  اینکه اهمیت شبکه های اجتماعی را در بازاریابی درک کنید، لازم است درک صحیحی از ساز و کار این شبکه ها داشته باشید.

امروزه کسب و کارهای مختلف هزینه گزافی بابت بازاریابی و تبلیغات می کنند. در حالی که از قدرت شبکه های اجتماعی و مشتریان خود غافل اند. با شبکه های اجتماعی می توانید بدون نیاز به هزینه اضافی محصول و برند خود را به تمام مردم معرفی کنید. ولی برای  موفقیت در این عرصه لازم است برخی قوانین را رعایت کنید.

قوانین بازاریابی در شبکه های اجتماعی

*قانون اول: خوب گوش بدهید.

برای موفقیت در شبکه های اجتماعی بهتر است بیشتر گوش بدهید و کمتر صحبت کنید. بازارهای رقیب را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و نظرات مشتریان و کاربران آن را بخوانید. استراتژی تولید محتوای آنها را دنبال کنید. ببینید چه ساعاتی بروز رسانی می شوند، چه محتوایی در شبکه اجتماعی خود قرار می دهند. چه بحث هایی انجام می شود و در صورت نیاز شما هم در بحث آنها شرکت کنید.

*قانون دوم : تمرکز

تمرکز روی یک کار در شبکه اجتماعی بسیار مهم است و زودتر نتیجه می دهد. به جای اینکه چندین خدمات متعدد ارائه داده و شبکه های اجتماعی در حوزه های مختلف داشته باشید، بهتر است روی یک مورد تمرکز کنید.

*قانون سوم: کیفیت

در بحث اهمیت شبکه های اجتماعی در بازاریابی، کیفیت مهم تر از کمیت است. بسیار عالی است که شما مخاطبان کمتری داشته باشید که اطلاعات و مطالب شما را دنبال می کنند، به اشتراک می گذارند و ارسال می کنند، تا اینکه چند هزار مخاطب داشته باشید که فعالیت ندارند. این مشتریان و مخاطبان فعال هستند که به کسب و کار شما رونق می دهند. مشتریان فعال شما هستند که شما را به بقیه معرفی می کنند و باعث معروف شدن شما می شوند. لذا کیفیت مهم تر از کمیت است.

*قانون چهارم : صبر

نتیجه گیری در شبکه های اجتماعی کار یک روز و دو روز نیست. باید صبر کنید و تلاش کنید تا به نتیجه برسد. بسیار مهم است که تلاش کرده و برنامه ریزی کنید تا به نتیجه برسید. برای رسیدن به موفقیت در شبکه های اجتماعی باید وقت و انرژی زیادی صرف کنید.

قوانین مختلف دیگری هم وجود دارد که به کسب و کار شما در حوزه شبکه های اجتماعی کمک می کند.

همانطور که اشاره شد فرصت های زیادی در شبکه های اجتماعی برای کسب و کار شما وجود دارند. همین امر باعث اهمیت شبکه های اجتماعی شده است.

 

برخی اشتباهات رایج در شبکه های اجتماعی

در شبکه های اجتماعی علاوه بر اینکه لازم است از قوانین نام برده شده پیروی کنید، باید به فکر جلوگیری از برخی اشتباهات هم باشید.

برخی از این اشتباهات عبارتند از :

*نداشتن برنامه ریزی مناسب : برنامه ریزی بسیار مهم است. قبل از اینکه شروع به فعالیت کنید بهتر است برنامه ریزی منظمی داشته باشید. اهداف و فرآیند کاری را مشخص کنید. اول از همه روی رقیبان خود متمرکز شوید و برنامه ریزی آنها را ببینید. اهمیت شبکه های اجتماعی در بازاریابی و جذب مشتری بسیار زیاد است ولی بدون برنامه ریزی مناسب شاید نتوانید به این هدف دست یابید.

*نداشتن یک نویسنده: چرا می گوییم نداشتن یک نویسنده یک اشتباه است؟ چون محتوا پادشاه است و بسیار مهم است که محتوایی عالی برای پست های خود در شبکه های اجتماعی انتخاب کنید. این پست های جذاب و زیبا است که اهمیت شبکه اجتماعی شما را بالا می برد. حتما لازم نیست که یک نویسنده سطح بالا داشته باشید. کافی است یکی باشد که با اصول نوشتاری به زبان مورد نظر شما آشنا باشد و بتواند محتوای جذابی را تولید کند.

*داشتن کانال های متنوع و زیاد: فعالیت در همه شبکه های اجتماعی یکی از اشتباهات رایجی است که بیشتر کسب و کارها در ایران مرتکب می شوند. حتما لازم نیست که در همه شبکه های اجتماعی فعالیت کنید. ابتدا باید بازار هدف خود را مشخص کنید و همچنین مشخص کنید مشتریان شما در کدام یک از شبکه های اجتماعی حضور فعال دارند. سپس همه نیروی خود را روی آن شبکه اجتماعی بگذارید.

*شنونده خوبی نبودن : همانطور که در دنیای واقعی برای حفظ یک دوست باید شنونده خوبی هم باشید، در شبکه های مجازی نیز باید شنونده خوبی باشید. برای حفظ ارتباط خود با مشتریان بهتر است حرف های مخاطبان خود را گوش دهید. مشکلات آنها را بررسی کرده و به آنها پاسخ دهید. اهمیت شبکه های اجتماعی در بازاریابی به خاطر همین مسائل است. شما حرف مشتریان خود را گوش داده و به انتقادات و پیشنهادات آنها توجه می کنید. این باعث جذب مشتریان بیشتری هم یم شود.

*تنها کار می کنید: این اشتباه است. یک اشتباهی که در ایران هم بسیار دیده شده است. یک نفر تولید محتوا می کند، عکس تولید می کند، به نظرات پاسخ می دهد و … این اشتباه هست و در این صورت شبکه اجتماعی شما از خلاقیت خوبی برخوردار نخواهد بود. بهتر است هر یک از افراد شما در این امر مشارکت داشته باشند. یعنی هفته ای یک ساعت برای شبکه اجتماعی وقت بگذارند، محتوا و عکس تولید کنند. در این صورت خلاقیت بیشتری را هم شاهد خواهیم بود.

در آخر ذکر یک نکته بسیار مهم است. آن هم اینکه ارسال محتوا و انتشار پست در شبکه های اجتماعی همه چیز نیست. باید برنامه ریزی کنید، اطلاعات جمع آوری کرده و تجزیه و تحلیل کنید. بازارهای هدف را پیدا کرده رو روی آن تمرکز کنید. همچنین فعالیت رقیبانتان را در شبکه های اجتماعی مختلف مشاهده کرده و از ایده های آنها استفاده کنید. اهمیت شبکه های اجتماعی در رونق کسب و کار شما و همچنین بازاریابی شما بسیار زیاد است و غافل بودن از این بستر ممکن است شما را از پیشرفت باز دارد. چرا که امروز دنیای تکنولوژی و اینترنت است. بیشتر مشتریان و کاربران از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

 

از شما سپاسگزاریم که تا این بخش از مقاله همراه ما بودید. در این مقاله به شبکه های اجتماعی و اهمیت شبکه های اجتماعی در بازاریابی و کسب و کار شما پرداختم. با رعایت موارد گفته شده می توانید در شبکه های اجتماعی موفق شده و کسب و کار خودتان را رونق دهید.

نقد و بررسی کمپین های تبلیغاتی توسط علیرضا پیر

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *