10 ترفند برنامه‌ریزی برای جلوگیری از اتلاف سرمایه در زمینه‌ی بازاریابی

10 ترفند برنامه‌ریزی برای جلوگیری از اتلاف سرمایه در زمینه‌ی بازاریابی

زمانی که صحبت از بازاریابی می‌شود، موفق‌ترین کمپانی‌ها آن را به دید یک سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند، نه هزینه‌ای که از جیبشان می‌رود. چرا؟ زیرا زمانی که بازاریابی به‌صورت بهینه انجام شود (با برنامه، مبتنی بر هدف و به همراه معیارهای کمّیِ جاافتاده)، بازده سرمایه نه یک امر محتمل بلکه قطعی خواهد بود.

اگر صاحب کسب‌وکار یا متخصص بازاریابی هستید، می‌دانید که دستیابی به بازده سرمایه‌ی مثبت یک لازمه است. این 3 واژه می‌توانند رویاهای شما را تسخیر کنند، البته اگر به‌درستی آن‌ها را بسازید. در همین راستا کمپانی شما می‌تواند رشد قابل توجهی پیدا کرده و از مزایای همراه با آن بهره‌مند شود. اما برای پول درآوردن باید خرج کنید و اگر خروجی کار تضمین‌نشده باشد، باعث می‌شود که مطمئن‌ترین افراد هم نگاه بدبینانه پیدا کنند.

کمپانی‌های موفق می‌توانند از دل درختان بطن جنگل را مشاهده نمایند و بودجه‌ای را به بازاریابی و تبلیغات اختصاص دهند. به همین سادگی. آیا تاکنون کمپانی موفقی دیده‌اید که مسیر موفقیت را جعل کند؟ شاید هم این‌گونه باشد، اما اکثر کمپانی‌هایی که تحسین می‌کنید (B2B، B2C، ملی یا محلی) دارای بودجه‌ی واقعی، اختصاصی و فزاینده برای بازاریابی هستند.

بنابراین برای موفقیت بازاریابی در 2016، باید ابتدا برای سرمایه‌گذاری واقعی در امر بازاریابی تعهد بدهید. این یعنی خرج اسکناس، اما اگر با یک آژانس بازاریابی همکاری نکنید، باید زمان هم خرج کنید. زمانی که تعهد و سرمایه‌گذاری متعاقب را انجام دادید، تلف نکردن یک ریال بودجه یا یک ثانیه از زمانتان نیز اهمیت دوچندان پیدا خواهد کرد. یک برنامه‌ی بازاریابی از این اتلاف‌ها جلوگیری خواهد کرد.

در اینجا 10 لازمه‌ی برنامه‌ی بازاریابی و کارهایی که باید برای بیشینه کردن بازده سرمایه‌ی خود انجام دهید، آورده شده است:

1- مخاطب خود را تحلیل کنید

طبیعتاً این گزینه از لازمه‌های بازاریابی است … اما شما آن را انجام می‌دهید؟ بسیاری از کسب‌وکارها تمرکز جزئی بر روی خریداران واقعی خود دارند، درحالی‌که یکی از کلیدهای موفقیت محسوب می‌شود. آیا شخصیت خریدار را می‎شناسید؟ نقاط ضعف و عادات بازار هدف خود را تا چه میزان می‌شناسید؟ اطلاع از مخاطبین یک لازمه برای برقراری رابطه‌ی دو سر سود میان شما و خریداران است، روابطی که مشتریانتان را راضی نگه داشته و باعث می‌‎شود دوباره نزد شما برگردند.

باید پروفایل‌های دقیقی برای انواع اصلی مشتریان خود داشته باشید و مواردی نظیر چالش‌ها، نقاط ضعف، منابع اطلاعاتی محبوب و نیازهای آن‌ها را بدانید. به خاطر داشته باشید – شخصیت نباید بر اساس حدس ساخته شود، بلکه تعاملات پیشین و تحقیق در این زمینه مبنای کار هستند. سه واژه: صرفاً حدس نزنید.

2- کلیدواژه‌ها و عبارات سئو را بازبینی کنید

بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو) در طول این سالیان تغییر کرده و به‌عنوان یک تاکتیک پیچیده‎تر مطرح شده که نیازمند آزمون و تحقیقات مداوم می‌باشد. درحالی‌که امکان دارد سئو به‌اندازه‌ی قبل مبتنی بر کلیدواژه نباشد، اما کماکان کلیدواژه یکی از اجزای واقعاً مهم برای استراتژی سئوی موفق محسوب می‌شود.

استراتژی کلیدواژه‌ی شما باید واژگان کوتاه (کلی) را با مجموعه‌‎ای از عبارات طولانی (هدف‌گذاری‌شده) پشتیبانی نماید. به خاطر داشته باشید، کلیدواژه‌ها و عبارات مورد استفاده توسط مشتریان شما با کلیدواژه‌هایی که خودتان در کسب‌وکار استفاده می‌کنید تفاوت دارد؛ اگر محتوای خود را به زبان مشتری بهینه‌‎سازی نکنید یا پرسش‌ها، نگرانی‌ها و چالش‌‎های رایج را (به زبان خودشان) به کار نگیرید، سئوی شما شکست خواهد خورد.

3- یک تقویم مقاله‌‎نویسی برای بلاگ خود بسازید

مردم تداوم را دوست دارند و یک بلاگ نامنظم می‌تواند اذیت‌کننده باشد. درهرحال اگر نتوانید به‌صورت مداوم بنویسید و در بلاگ مطلب بگذارید، دیدگاه خوبی در مورد نظم و یکنواختیِ تحویل محصولات کسب‌وکارتان ایجاد نخواهید کرد.

تقویم مقاله‌نویسی باید شامل عناوین بلاگ باشد که به مسائل موردعلاقه‌ی مشتریانتان می‌پردازد و پیرامون کلیدواژه‌ها و عبارات سئو می‌چرخد (گام 2 را مشاهده نمایید). همچنین لزومی ندارد تقویم مقاله‌نویسی شما سالیانه باشد. به‌روزرسانی‌های فصلی انجام دهید تا مطمئن شوید که بلاگتان زمان کافی برای رشد را داشته باشد و درعین‌حال مرتبط بودن خود را حفظ کند.

4- استراتژی‌های فروش و بازاریابی خود را هم‌راستا نمایید

آیا محتوایی که تولید می‌کنید در راستای نیازهای تیم فروشتان قرار داشته باشد؟ تیم فروش شما می‌داند که مشتریان واقعی چه می‌گویند و غالباً آن‌ها بهترین کانال برای شناسایی و ترجمه‎ی نیازها و مطالبات مخاطبینتان هستند.

آن‌ها می‌توانند پرسش‌ها و نقاط ضعف دقیقی که باید بررسی شوند را به شما بگویند. اگر می‌خواهید بلاگ‌نویسی کنید (گام 3 را ببینید) و محتوا بسازید (که یکی از اجزای هر برنامه‌ی بازاریابی مدرن و موفق محسوب می‌شود)، آیا بهتر نیست محتوایی بسازید که به تیم فروش شما در جمع‌کردن کسب‌وکار کند؟

5- بازبینی ماهیانه را بر روی معیارها و KPIها انجام دهید

آیا می‌دانید معیارها و شاخص‌های عملکرد کلیدی (KPIها) چه هستند؟ اگر نمی‌دانید باید هرچه زودتر آن‌ها را تعریف کنید. اگر نتوانید موفقیت طرح‌های بازاریابی خود را بسنجید، برنامه‌ی شما خیلی موفق نخواهد شد (شاید هم این برنامه بهترین گزینه‌ی ممکن باشد، اما نمی‌توانید این امر را متوجه شوید). حداقل امر، باید بدانید که عملکرد و رفتار وب‌سایتتان به چه صورت است: ترافیک از کدام منابع می‌آید، نرخ تبدیل چقدر و البته نرخ دفع چقدر است.

از سوی دیگر KPIها معیارهایی هستند که مستقیماً با اهداف کسب‌وکارتان مرتبط می‌شوند. آیا یک فروشگاه الکترونیکی دارید و می‌خواهید فروشتان افزایش بیابد؟ KPIهای شما می‌توانند شامل اندازه‌ی متوسط سفارش (یا ارزش آن) و نرخ بازگشت مشتری باشند. اگر واقعاً می‌خواهید حرفه‌ای‌تر برخورد کنید، باید ارزش مشتری خود در ادامه را بسنجید و موفقیت آتی را پیش‌بینی نمایید.

6- وب‌سایت را به‌روز کنید

بازبینی وب‌سایت نباید تنها در زمان بازطراحی سایت یا زمانی که تغییرات بررسی می‌شوند انجام بگیرد. سایت شما باید مدام بازبینی و به‌روز شود تا میزان ارتباط آن با صنعت و بهینه بودن آن سنجیده شود. نقاط تمرکز باید شامل سئو، تصاویر، طرح کلی، نقاط تبدیل، فرم‌ها، ویدئوها، تعاملی بودن سایت، ویژگی‌های رابط کاربری و البته محتوای اصلی شما شود.

7- دکمه‌های فراخوان را به کار بگیرید

هر صفحه از وب‌سایت شما باید دکمه‌ی فراخوان (CTA) داشته باشد و هر CTA باید رصد و بهینه شود تا بتواند نرخ تبدیل را افزایش دهد. این فرایند باید به‌صورت منظم (مثلاً هر روز) انجام شود، بنابراین زمان بازبینی CTAها را برنامه‌ریزی نمایید. نقاط تبدیل که موجب تهییج بازدیدکنندگان در هر مرحله از خریدشان می‌شوند را فراموش نکنید چون برای وب‌سایت رسمی هستند و گامی فراتر از تماس با کاربران، زمان‌بندی وقت مشاوره یا درخواست قیمت هستند.

8- ارزیابی جامع سئوی وب‌سایتتان را انجام دهید

می‌دانیم که سئو پیش‌تر مورد بحث قرار گرفته اما با توجه به اینکه چنین موضوعی برای موفقیت بازاریابی حیاتی است، تمرکز دوچندانی بر روی آن انجام داده‌ایم. اگر استراتژی سئوی شما مبتنی بر قوانین سئوی 10، 5 یا حتی 1 سال پیش باشد، این گام حیاتی‌تر هم خواهد شد.

بهترین توصیه‌ی سئویی که می‌توانیم به شما بدهیم، پیروی از بهترین رویه‌ها است. مطمئن شوید که محتوا و متادیتا‌ها (فراداده‌ها) مرتبط باشند، کلیدواژه‌ها اجرا شوند، ساختار سایت کاملاً قابل استفاده توسط یک انسان باشد و البته موتورهای جستجو هم بتوانند آن را بررسی کرده و ایندکس نمایند و در نهایت، باید محتوای خوب و باکیفیتی تولید کنید. چیره شدن بر سئو می‌تواند دشوار باشد و بهبود رتبه بدون تخطی از بهترین رویه‌ها نیازمند تخصص است (زیرا تخطی از رویه‌ها می‌تواند افت شدیدی در رتبه‌ی جستجو به همراه داشته باشد).

9- فرایند فروش خود را ثبت کنید

آیا فرایند کنونی قابل تغییر و مقیاس‌پذیر است (البته اگر هدفتان رشد کردن است)؟ آیا این فرایند در میان تمامی اعضای تیم فروش به‌صورت یکنواخت اجرا می‌‎شود؟ همان‎‌طور که در گام 4 بحث شد، هم‌‎راستایی بازاریابی و فروش باید یکی از اولویت‌های برنامه‌ی بازاریابی باشد و فرایند فروش نامنظم و ثبت‌نشده علیه اهدافتان عمل خواهد کرد.

10- تقویم بازاریابی خود را برای سال پیش رو تکمیل نمایید

با خودتان فکر نکردید که تقویم باید صرفاً برای بلاگ باشد، مگر نه؟ باید تقویم بازاریابی جامعی را برای سال پیش رو بسازید. این تقویم به شما در راستای آماده‌سازی و حفظ تمرکز بر فعالیت‌هایی نظیر حضور در شوهای تجاری، شرکت در سمینارهای اینترنتی مربوطه، کمپین‌های دیجیتالی که راه می‌اندازید و تبلیغات چاپی که توزیع می‌کنید یاری می‌رساند و البته نحوه‌ی بررسی کمّی آن‌ها را مطرح خواهد کرد.

چه استراتژی بازاریابی شما دیجیتال باشد و چه سراغ روش‌های سنتی‌تر رفته باشید، رویکرد توصیه‌شده‌ی شما یک استراتژی بازاریابی یکپارچه است، زیرا بازده سرمایه از طریق کانال‌های متنوع تولید و تقویت می‌شود. تلاش برای برنامه‌ریزی و رهگیری تمامی کانال‌ها و فعالیت‌های تک‌‎تک آن‌ها بدون تقویم مثل این می‌ماند که بخواهید بدون برنامه، تمرین و بازبینی فیلم بازی‌ها در لیگ فوتبال پیروز شوید. ایده‌ی بسیار بسیار بدی است.

جمع‌بندی تمامی موارد

می‌توانید هم‌اکنون این بلاگ را با یک برنامه‌ی عملیاتی ده‌گانه در زمینه‌ی موفقیت بازاریابی و بازده سرمایه ترک کنید. خوش به حالتان! اما فراموش نکنید که چک‌لیست کامل بازاریابی ما برای سال 2016 را دریافت کنید تا اولویت‌های بیشتری را برای برنامه‌ی بازاریابی خود را مدنظر قرار دهید. همین 10 مورد هم شما را در مسیر صحیح قرار می‌دهند، اما انجام هر 20 ترفند به‌صورت توأمان، رویاهای بازده سرمایه را تحقق کامل می‌بخشد. بنابراین به‌پیش بروید و ما برای شما آرزوی موفقیت می‌کنیم!

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *