تصویر متحرک/Motion Pictures

تصویر متحرک/Motion Pictures

صنعت تصویر متحرک در سینما یک بدعت منحصر به فرد در تاریخ هنرهای قرن بیستم به شمار می‌رود که پیشگامان آن در دهه 1920، تأثیر بسزایی بر نسل‌های بعدی متحرک‌سازها و طراحی گرافیکی داشتند.

در این صنعت، توسعه فیلم‌های کارتونی در دهه 1950، باعث ایجاد شکل تازه‌ای از طراحی گرافیکی به نام تصاویر گرافیکی‌متحرک شد و در همان دهه، سائول‌باس طراحی عناوین فیلم را متحول ساخت که باعث شکل‌گیری زبان‌جدیدی از تلفیق زبان طراحی‌گرافیک با زبان پویای بصری سینما در صنایع طراحی سینما و تلویزیون منجر شد. امروزه، طراحی تصاویر گرافیکی متحرک به عاملان اصلی در تهیه عناوین فیلم و بسیاری از تصاویر گرافیک‌تلویزیونی تبدیل شده‌اند.

می‌توان گفت؛ تقریباً در یک قرن بعد از آن، پیشرفت‌ پردازشگرهای رایانه‌ای و نرم‌افزارهای ویدیویی و انیمیشنی رومیزی منجر به تکامل از نشان دادن یک اسلاید به نشان دادن عناصری متعدد بر روی پیش‌زمینه‌های ایستا گردید و نهایتاً تصاویر متحرک تمام صفحه پدیدار شدند که در واقع اختراع دوباره سینما بر روی صفحه رایانه است که همانطور که شاهد هستیم، امروزه امکانات دیجیتالی باعث شکل‌گیری تجاربی شده‌اند که توانایی ما برای دستیابی و پردازش اطلاعات را تسهیل می‌کنند.

درتناسب با همین مقوله در رسانه‌های تعاملی نیز، مفهوم تصویر متحرک باعث معرفی امکانات طراحی شده و به طراحان تصاویر گرافیک‌متحرک فرصت داده تا استعدادهای خود را در ورای صفحه تلویزیون و تصاویر‌متحرک بیازمایند.

ما در زمان و فرهنگی زندگی می‌کنیم که در آن، تجربیاتمان به دلیل بمباران اطلاعاتی، در نسبت با پیشرفت تکنولوژی، به چالش کشیده می‌شوند. توان بالقوه تصاویر گرافیکی متحرک در دنیای فیزیکی ما، نهایتاً تحقق یافته و به شکل‌گیری طراحی داخلی و خارجی محیط کمک شایانی کرده است.

سیستم‌های اطلاعات عمومی، هنرهای تجسمی و ابزارهای ویدیویی معاصر، همگی ابزارهایی هستند که درب‌های جدیدی را به روی طراحان تصاویر گرافیک‌متحرک باز کرده‌اند.

اگرچه امروزه پتانسیل کامل تصاویر گرافیک‌متحرک در فضاهای مجازی شناور هنوز باید محقق شود، اما پتانسیل آنها در محیط‌های مجازی نویدبخش‌تر به نظر می‌رسد.

نقد و بررسی کمپین های تبلیغاتی توسط علیرضا پیر

مدیر هنری و خلاقیت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *