بررسی برندینگ شخصی کارمندان در لینکدین و چالش مدیران

بررسی برندینگ شخصی کارمندان در لینکدین و چالش مدیران

سلام. تصمیم گرفتم تا در مورد اهمیت دقت در برخورد مدیران و سازمان‌ها در مورد استفاده از شبکه‌‌های اجتماعی مرتبط با کار بنویسم.

در این متن راه‌کارهایی عملی به مدیران پیشنهاد میکنم تا هزینه خسارت ها و درگیری های احتمالی در چالش‌ پرسنال برندینگ بین کارمندان خود را به حداقل برسانند.

 

در دنیای امروز میل به دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی تخصصی دیگر مفهوم یک قصه قدیمی در مورد خود بینی یا شو آف نیست بلکه همانند فعالیت‌‌های یک محصول در دنیای رقابتی یک امتیاز یا ضرورت محسوب می‌شود. ابزارهای تبلیغی برای برند‌سازی شخصی یا پرسنال برندینگ همان فاکتورهای مورد استفاده در برندسازی محصولات است. یعنی شما از ابزارهای مشترک برای پیشبرد و رسیدن به اهدافتان استفاده می‌کنید. شبکه اجتماعی به عنوان یک رسانه، ابزار تبلیغ برای بسیاری از متخصصان است. امروزه شبکه اجتماعی لینکدین( که برخی در شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان به آن لینکدان هم می‌گویند) بستر مناسبی را برای انجام پروژه پرسنال برندینگ به صورت عمومی در جهان ایجاد کرده است. در کنار تمام مزایای این شبکه اجتماعی برای دسترسی عادلانه به فرصت‌های شغلی، انتقال اطلاعات تخصصی و مهم‌تر از همه معرفی و پیوند گروه‌های تخصصی با یکدیگر اما باز هم امکانات این شبکه چالش‌هایی را پیش روی خود و مخاطبان می‌بیند. یکی از این چالش‌ها که بسیار به چشم می‌خورد در زمینه پرسنال برندینگ است که به دلیل اینکه شخص خود اقدام به ثبت داده‌ها می‌کند گاهی عدم انتقال واقعیت‌ها یا به اصطلاح عامیانه‌تر غلو کردن‌ها را به وجود می‌آورد. از آنجا که این اطلاعات در شبکه اجتماعی دست به دست می‌شود در برخی پروژه‌های مشترک سازمانی مشکلاتی را هم به همراه خواهد داشت که در ادامه در این مورد بیشتر صحبت می‌کنیم.

 

بررسی برندینگ شخصی کارمندان در لینکدین و چالش مدیران

 

لینکدین چیست؟

 

بیشترین کاربرد شبکه‌ی اجتماعی لینکدین اختصاص به اهالی کسب و کار دارد. نسخه‌ی اولیه‌ی لینکدین در سال ۲۰۰۲ تدوین و در سال ۲۰۰۳ به‌صورت رسمی افتتاح شد. داندولف، مدیرعامل کنونیِ لینکدین قبلا مدیر اجرایی یاهو بود. لینکدین توسط رید هافمن، که از اعضای سابق پی پال و وب‌گاه سوشیال دات نت بوده، تاسیس شد.

موارد ذیل دلایل استفاده اهالی کسب وکار از شبکه اجتماعی لینکدین است:

ارتباط مجدد با دوستان قدیمی-  معرفی شما-  ارتباط آسان با متخصصین – یافتن شغل مناسب- توسعه شغل و بازاریابی برای محصولات- کمک گرفتن از دیگران- ارتباط  موثر با شرکت های دیگر- استفاده از تجربیات فقط قسمتی از محبوبت شبکه اجتماعی لینکدین است.

با همه تفاسیر استفاده از شبکه‌ی لینکدین می‌تواند برای هر شخص مفید یا غیر مفید باشد؛ این بستگی به او دارد که چگونه از امکانات و فرصت‌های به وجود آمده در این شبکه‌ی اجتماعی استفاده کند.

 

آیا نحوه معرفی در لینکدین چالش برندسازی شخصی است؟

 

 

قابل کتمان نیست که موضوع برندسازی به صورت یک چالش از فضای مجازی به دنیای واقعی کشیده شده است. رقابت برای فعال نشان دادن خود در موفقیت یک برنامه یا یک پروژه برای هر مجموعه‌ای از کارکنان تا مدیران آن جذاب است. حال به تبعه آن پیش می‌آید که برخی افراد برای برندسازی نقش خود را پر رنگ‌تر از بقیه در این شبکه‌ها مخصوصا شبکه اجتماعی لینکدین  نشان ‌دهند. حال سوال اینجاست به عنوان یک مدیر باید چه عکس العملی در برابر فعالیت‌های برندسازی و البته خصوصی این افراد نشان داد و یا پیامدهای احتمالی و اعتراضی دیگر کارکنان را چگونه کنترل کرد.

در واقع مشکل اصلی این موضوعات از وجود فضای قضاوت در این مدل شرکت‌ها شروع می‌شود. یعنی خواسته یا ناخواسته زمان، هزینه لازم و مهم‌تر از همه گوش شنوا برای پرداختن به این موضوعات در این مجموعه‌ها وجود دارد. نقطه شروع این مشکلات از رجوع مداوم افراد به پروفایل شخصی یکدیگر شروع می‌شود و عدم رعایت فرهنگ قضاوت و تهیه گزارش از عدم انطباقات به مسئولان بالادستی آن را تبدیل به چالشی برای همه می‌کند.

حال اجازه دهید از طرف دیگر به قضیه نگاه کنیم و به این فکر کنیم که اگر شما به عنوان یک مدیر اجرایی در یک شرکت فعالیت می‌کنید و کمتر درون شبکه‌های اجتماعی شغلی مثل لینکدین فعالیت می‌کنید، آیا می‌توانید به شخصی که به هر دلیلی غیر از واقعیت در این شبکه اجتماعی جای شما را گرفته است، خرده بگیرید؟ قبل از اینکه حقی برای خود قائل شوید به این فکر کنید که انگشت شماتت در ابتدا به سمت خودتان است چرا که شما راحت‌ترین اقدام ممکن را برای معرفی خود در این شبکه اجتماعی هم انجام نداده‌‌اید!

اطلاعات نادرست در مورد میزان مسئولیت یا مشارکت افراد و اشتراک گذاری آن در شبکه ‌اجتماعی آنقدر هم موضوعی پر اهمیت نیستند، چرا که این صفحات شخصی هستند و مدیریت اداره، مسئولیت و عواقب ناشی از ارائه اطلاعات آنها بر عهده خود شخص می‌باشد. همچنین اداره چنین صفحاتی متناسب با شخصیت فرد انجام می‌شود نه نظرات سایرین.

برای آگاهی بخشیدن به افراد که در مجموعه شما قرار دارند، شما می‌توانید ضوابط آسانی را به صورت عمومی که با چارچوب رعایت مسائل شخصی وضع شده باشد اجرا کنید. مثلا معرفی نفرات به هر روش آزادانه باشد اما استفاده از نام سمت‌های شغلی سازمان فقط در دسترس افراد حقیقی باشد.

البته این مورد در همه زمان برای شما کارایی ندارد، مخصوصا برای افرادی که کارمند سابق شما بوده‌اند یا قصد خروج از مجموعه شما را دارند.

باید قبول کرد بخشی از نارضایتی‌های شغلی که درست یا غلط به بحث روزانه کارکنان تبدیل می‌شود، انواع قیاس‌ها است. یعنی کارکنان در میزان دریافتی‌ها، میزان حجم کار، میزان مسئولیت‌ها نسبت به یکدیگر مدام همدیگر را قضاوت می‌کنند. سعی کنید به نام پرسونال برندینگ و چالش‌های آن وارد این قضیه نشوید، چرا که هزینه‌های زیادی را متحمل خواهید شد.

 

بررسی برندینگ شخصی کارمندان در لینکدین و چالش مدیران

 

چالش برندسازی شخصی در لینکدین

 

بررسی برندینگ شخصی کارمندان در لینکدین و چالش مدیران

 

مطمئنا اگر شخصی متوجه شده باشد که خدمات او مورد احترام مدیریت و هم تیمی‌هایش است این مسائل و چالش‌ها به ندرت به وجود می‌آید. لازمه وجود این درک ایجاد اعتماد از طرف سازمان و مدیران است. همان‌گونه که قبلاً هم اشاره کردیم اگر به هر ترتیب این اعتماد حاصل نشده باشد، ضوابطی را به عنوان راه‌کار هر چند موقتی برای این محیط وضع نماید. در نظر داشته باشید اجرای این ضوابط صرفا مقطعی است و به بهتر شدن اوضاع روابط چنین مجموعه‌ای نمی‌کند!

اگر فکر می‌کنید که اظهار نظر برای انجام برندسازی در شبکه اجتماعی توسط کارکنان برای سایر کارکنان روش مناسبی است یا بدتر از آن تعیین مدیران برای قضاوت این مشکل نام آن چالش برندسازی است. باید عرض کنم که نه تنها این امر سودمند نیست بلکه از هر لحاظ باعث فشار بر نفرات، برهم زدن فضای مجموعه و دور کردن آن‌ها از اهداف است.

به نظر می‌رسد هنوز بهترین عکس‌العمل ایجاد فضای اعتماد بین کارکنان و آموزش برای فرهنگ رفتاری کارکنان باشد.

اینکه هر فرد هر گونه که بخواهد می‌تواند خود را برای دیگران معرفی کند، نه در دنیای حقیقی و نه در شبکه‌های اجتماعی اشکال به حساب نمی‌آید. البته باید عرض شود در قسمت ثبت مهارت‌های شبکه اجتماعی لینکدین در مورد فعالیت‌هایی که فرد در آن اذعان به مهارت دارد، جدیدا آیتمی به عنوان آزمون به کمک یا بجای ایندورس (endorse) کردن” به معنای تایید مهارت شما توسط دوستانتان می باشد” اضافه شده است که فرد را تا حدود زیادی به صورت استاندارد محک می‌زند. اضافه شدن این مورد به شما این مسئله را گوش زد می‌کند که مدیریت برخی رفتارها در شبکه اجتماعی بر عهده مسئول یک مجموعه نیست و تا حد امکان او می‌بایست از دخالت در این چالش‌ها دوری کند.

نقد و بررسی کمپین های تبلیغاتی توسط علیرضا پیر

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *