بررسی تغییر لوگوی اسنپ

بررسی تغییر لوگوی اسنپ

ماجراهای تغییر لوگوی اسنپ

در این مقاله قصد بررسی تغییر لوگو و برندینگ شرکت اسنپ را دارم. اسنپ، یک اپلیکیشن محبوب است که در گوشی بسیاری از مردم ایران یافت می شود. در ابتدا این اپلیکیشن با نام تاکسی یاب شروع به فعالیت کرده و سه سال بر روی یک لوگو و برند کار کرد. اما امروزه شاهد عوض شدن لوگو و برند این اپلیکیشن محبوب هستیم. تغییرات این لوگو چگونه است؟ چه چیزهایی عوض شده است؟ با من همراه باشید تا ضمن پاسخ به این سوالات، به بررسی دلایل و چگونگی تغییر لوگوی اسنپ بپردازیم.

لوگوی سابق و جدید اسنپ

بررسی تغییر لوگوی اسنپ

اگر به لوگوی سابق اپلیکیشن اسنپ توجه کنید خواهید دید که دو رنگ سبز آبی و سبز تیره در این لوگو به کار رفته است. همچنین همانطور که مشخص است این لوگو دو بخش دارد. یک بخش لوگوتایپ است و دیگری نماد گرافیکی می باشد. بیایید به بررسی مفهوم این لوگو برپردازیم. لوگو تایپ به کار رفته شده، نشان دهنده ماهیت کاری و بخشی از کارکرد اسنپ می باشد. همچنین می توان گفت نماد لوکیشن و علامت مکان در فضای اینترنت است. همچنین دو نوشته ای که در این لوگو وجود دارد در واقع نوشته فارسی و انگلیسی این برند است. لوگی سابق این برند، در واقع با توجه به المان های آن تا حدی رسالت این اپلیکیشن را نشان می داد. علامت لوکیشن نشان از مکان های مبدا و مقصد بود. هر چند همین علامت لوکیشن هم بیشتر معنی نقشه را می دهد. علامت پی موجود در این لوگو هم بی معنی است. اصلأ هنوز دلیل وجود علامت پی در لوگو را نفهمیدیم! از جمله عیب های دیگر این لوگو، رنگ لوگو است که می توان گفت نه خوب است و نه بد! یا سه نکته ای که در زیر کلمه اسنپ وجود داشت را می توان انتظار تفسیر کرد. ولی لوگوی جدید کلأ متفاوت است. بیایید به بررسی لوگوی جدید هم بپردازیم.

در لوگوی جدید نکته ای که بیش از همه به چشم می خورد، رنگ سبز نعنایی است که در عکس پخش شده است. ما هیچ معنی و مفهومی برای این رنگ در نظر ندارم، چرا که در ایران معمولأ لوگوها و رسالت یک شرکت زیاد با هم هم خوانی ندارند. این رنگ سبز نعنایی به حدی است که خیره شدن به مدت زیاد باعث آزار چشم می شود.

به نظر من این حرکت تغییر لوگو در اسنپ زیاد کارشناسی شده و استراتژیک نیست و تغییر بنیادی صورت گرفته و هدفی برای آن تعریف نشده است. جالب است بدانید در لوگوی جدید در کنار کلمه اسنپ علامت تعجب به کار رفته شده است. دقیقأ چرا؟ چه مفهومی را می رساند؟ نماد چیست؟ ممکن است نشانه سبد، فرمان یا … باشد ولی هر چیز است بسیار بی معنی در کنار نام انگلیسی اسنپ قرار گرفته شده است.

لوگو باید معرف برند باشد. باید بتواند فلسفه و رسالت برند را به خوبی شرح دهد. در لوگوی جدید اسنپ این اتفاق نیافتاده است. اصلا تعریفی از برند اسنپ در لوگوی جدید قابل مشاهده نیست و این را هم بگوییم که بسیار بد طراحی شده و باعث آزار چشم می شود. البته فقط لوگوی اپلیکیشن محبوب اسنپ اینگونه نیست. لوگوی بسیاری از برندها در ایران نشانی از رسالت برند و فلسفه برند ندارند.

بیایید به یک کار غیرقابل درک دیگر هم اشاره کنیم. بازار اپلیکیشن اسنپ در ایران است. در لوگوی جدید کلمه ایرانی اسنپ حذف شده است و به تنها کلمه انگلیسی اسنپ باقی مانده است! واقعا چرا؟ این حرکت اصلا قابل درک نیست.

لوگو یکی از المان های اساسی و اصلی یک برند است. اگر فلسفه وجود برند را شرح ندهد شاید بتوان گفت رسالت خود را انجام نداده است.

نکته اساسی دیگری هم که در این تغییر وجود دارد به کار بردن کلمه ریبرندینگ در اطلاعیه اسنپ درباره تغییرات بوده است. آنچه که اپلیکیشن اسنپ اطلاع رسانی کرده بود، تغییرات ظاهری و سازمانی در برند بوده است و شامل تغییرات لوگو و المان نبوده است. این هم اشتباه است. به کار برندن کلمه ریبرندینگ در واقع به معنی تغییرات در استراتژی برند، سازمان، نوع کسب و کار افراد می باشد. به عبارت دیگر وقتی اسنپ در اطلاع رسانی ها از کلمه ریبرندینگ استفاده کرد، در واقع اشاره به تغییرات درون سازمانی کرده است. در حالی که اینطور نبود و بیشتر تغییر المان و لوگو بود. لذا بهتر است نام این تغییرات را تغییر لوگو بگذاریم نه ریبرندیگ!

این اشتباهات استراتژی برای برندی به محبوبیت اسنپ قابل چشم پوشی نیست. البته شاید بتوان گفت اسنپ قصد یکپارچه سازی زیرمجموعه های خود نظیر (اسنپ فود، اسنپ باکس و …) را دارد. برای همین از یک لوگوی ساده استفاده کرده است که در بقیه زیرمجموعه ها تنها رنگ آن را عوض کند. لذا بعید نیست که در آینده نه چندان دور شاهد جمع شدن همه این برنامه ها در یک برنامه ثابت و یکپارچه باشیم.

 

اظهار نظرها درباره تغییر لوگو

 

البته ذکر یک مسئله مهم خالی از لطف نیست و آن هم این است که اگر کسی بخواهد درباره تغییر لوگو یا ریبرندینگ نظر بدهد باید از استراتژی های سازمان و اهداف آن سردر بیاورد. وگرنه اظهار نظر کارشناسی انجام نشده است. بیشتر مردم معتقد هستند که تغییر لوگوی اسنپ یک کپی از اسپاتیفای است. حتی فونت و لوگوتایپ به کار رفته شده در لوگوی جدید هم طرح اسپاتی فای است! نکته ای که فراموش شد به آن اشاره شود هم کلمه TM در بالای لوگو است. این کلمه به چه مفهوم است؟ بیشتر کاربران شاید دلیل استفاده از TM را ندانند، ولی TM مخفف TradeMark می باشد. که نشان گر یک نماد فناوری و تکنولوژی خاص است و برای متمایز کردنش با واژه های مشابه استفاده می شود.

البته اخیرا لوگوی فارسی اسنپ هم به طور غیر رسمی رونمایی شده است که امیدواریم شوخی باشد! مشخص است که طراح ابتدا لوگوی انگلیسی را طراحی کرده است و سپس به فکر نسخه فارسی آن افتاده است. هر چند نسخه فارسی هم پر از ایرادات است.

از شما خوانندگان عزیز سپاسگزارم که تا این بخش از مقاله با من همراه بودید. در این مقاله به بررسی تغییر لوگوی اپلیکیشن اسنپ پرداختم. همچنین نقد و بررسی داشتیم درباره این تغییر لوگو. امیدوارم که مفید بوده باشد.

 

 

نقد و بررسی کمپین های تبلیغاتی توسط علیرضا پیر

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۳

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *