نحوه‌ی مدیریت بازاریابی محتوا با صرف روزانه 30 دقیقه

نحوه‌ی مدیریت بازاریابی محتوا با صرف روزانه 30 دقیقه

بازاریابی محتوا به زمان، تلاش و تعهد نیاز دارد.

اما هر روز تحت فشار هستید. انگار نمی‌توانید تمام کارهایی که در فهرست اقدامات روزانه ثبت شده را انجام دهید – به همین ترتیب زمان بسیار اندکی برای سرمایه‌گذاری بر روی بازاریابی محتوای بهینه دارید.

بنابراین تسلیم می‌شوید. اگر نتوانید آن را 110 درصد درست انجام دهید، شاید بهتر است که اصلاً سراغ آن نروید؟ درست است؟

خیر اشتباه است.

بله خیلی خوب می‌شود اگر هر روز چند ساعتی را صرف بازاریابی محتوا کنید. حتی اگر بودجه‌ی لازم برای استخدام یک متخصص را داشته باشید بهتر هم می‌شود.

درهرحال صرفاً به خاطر اینکه زمان یا سرمایه‌ی کافی را در اختیار ندارید، دلیل نمی‌شود که نتوانید بر بازاریابی محتوا تاثیر بگذارید. درهرحال بهترین نتایج از طرح‌های عظیم و یک‌باره حاصل نمی‌شوند. موفق‌ترین بازاریاب‌های محتوا هر روز مقدار اندکی کار انجام می‌دهند و این‌ها در گذر زمان روی یکدیگر انباشته می‌شوند.

بنابراین اگر حتی فقط 30 دقیقه در روز را به بازاریابی محتوا اختصاص بدهید، باز هم می‌توانید یک تاثیر معنادار بگذارید. امروز می‌خواهیم به شما یاد بدهیم که در همین مدت‌زمان اندک چه کارهایی را می‌توانید انجام دهید. شاید زیاد به نظر نرسند، اما حتماً با مشاهده‌ی تاثیری که اولویت‌بندی صحیح همین اقدامات به همراه دارد متعجب خواهید شد.

نگارش مطالب بلاگ

زمان کلی: 10 دقیقه

10 دقیقه شاید برای تکمیل یک مطلب کامل برای بلاگ کافی نباشد، اما حتی همین سرمایه‌گذاری زمانی اندک هم می‌تواند نتایج قدرتمند و یکنواختی را برای بازاریابی محتوا به همراه داشته باشد. Buffer همین کار را می‌کند – کلید تولید محتوای باکیفیت در مقیاس کاری آن‌ها همین امر است.

باید پیش خود فکر کنید که نگارش یک مطلب برای بلاگ چقدر زمان می‌برد و با استفاده از ضرب و تقسیم، محاسبه کنید که با توجه به این زمان ده‌دقیقه‌ای، تا چند روز می‌توانید آن را به پایان برسانید.

فرض کنید تکمیل نگارش یک مطلب 600 کلمه‌ای برای بلاگ به حدود یک ساعت زمان نیاز داشته باشد. بدین ترتیب اگر تنها 10 دقیقه در روز را صرف نگارش یک بلاگ کنم، می‌توانم مطلب 600 کلمه‌ای را طی 6 روز به پایان برسانم. واقعاً جالب است که همین مقادیر اندک‌اندک جمع شده و نتیجه می‌دهند.

یک فرایند توسعه دهید

به‌عنوان یک بازاریاب حرفه‌ای، تعدادی مقاله در طول هفته منتشر می‌کنم. همان‌طور که انتظار دارید، اگر نتوانم این فرایند را به‌صورت نظام‌مند انجام دهم، وقتم گرفته خواهد شد. در پایین نمونه‌ی دیگری از Buffer در زمینه‌ی برقراری این فرایند آورده شده است.

حال زمانی که فهرست تمامی مسائل موردنیاز خود برای تولید یک مطلب باکیفیت را فراهم کردید، چگونه می‌خواهید آن را انجام دهید؟ در اینجا 4 ترفند برای تولید سریع محتوای باکیفیت آورده شده است:

  1. قطع کنید. زبانه‌ی فیس‌بوک را در مرورگر بسته و گوشی را در حالت سکوت بگذارید. شما تنها چند دقیقه‎‌ی کوتاه را به این فرایند اختصاص می‌دهید. نگذارید همین زمان کوتاه با انحراف در برابر عوامل بیرونی به هدر برود.
  2. یک زمان‌سنج را تنظیم کنید. می‌توانید طی 10 دقیقه کارهای زیادی انجام دهید، علی‌الخصوص اگر خودتان را در منگنه‌ی زمانی قرار دهید (تا حالا در مورد قانون پارکینسون شنیده‌اید؟). استفاده از زمان‌سنج باعث می‌شود که متمرکز بمانم و کلمات را به سریع‌ترین شکل ممکن تراوش کنم.
  3. یک طرح کلی بچینید. پیش از هر مطلب، یک چکیده و طرح کلی برای هر عنوان و زیرعنوانی که می‌خواهید بنویسید بچینید. این امر به من کمک می‌کند مطالب را بخش‌بندی کنم و بدین ترتیب فرایند کلی برایم ساده‌تر می‌شود.
  4. برای ویرایش توقف نکنید. همواره می‌توانید برگشته و بعداً متن خود را ویرایش کنید. هم‌اکنون صرفاً روی تفکرات خود برای صفحه متمرکز شوید. زمان خود را صرف دوباره‌کاری و تجدید افکار، مطالعه‌ی دوباره‌ی قواعد زبانی یا بازنویسی کل بخش نکنید.

اگر بتوانید این 4 ترفند را اعمال کنید، می‌توانید با همین چند دقیقه در هر روز یک مطلب برجسته بنویسید.

به‌روزرسانی شبکه‌های اجتماعی

زمان کلی: 5 دقیقه

اگر می‌خواهید در زمینه‌ی بازاریابی محتوا تاثیرگذار باشید، باید رشته‌ای قدرتمند از حضور در شبکه‌های اجتماعی بسازید. این امر نیازمند این است که پروفایل‌های خود را هر روز با مطالب درگیرکننده به‌روز نمایید.

اما بزرگ‌ترین سوءبرداشتی که در این میان وجود دارد می‌گوید که این کار نیاز به مقدار زیادی زمان و تلاش دارد.

پاسخ‌گویی به دنبال‌کنندگان

اگر افراد واکنش نشان داده، نظر دادند یا مطالبتان را به اشتراک گذاشتند، چند لحظه زمان گذاشته و با این واکنش‌ها درگیر شوید. مسلماً پاسخ‌گویی به این موارد بیش از چند ثانیه طول نمی‎کشد.

لزومی ندارد تلاشی عمیق انجام دهید. گاهی اوقات یک واکنش کوچک هم یاری می‌رساند:

همین مکالمات کوچک مسیری طولانی را برای توسعه‌ی روابط مستحکم با مخاطبینتان طی می‌کنند و نشان دادن این امر باعث می‌شود آن‌ها برای اشتراک گذاشتن و درگیر شدن با مطالبتان دل‌خوشی بیشتری داشته باشند.

هر روز تعدادی مطلب درگیرکننده بنویسید

حال که پاسخ‌های خود را ارائه دادید، زمان آن رسیده که مطالب خودتان را برای آن روز بنویسید. بنابراین از یک ابزار زمان‌بندی شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید تا مطالبتان به‌صورت خودکار در سرتاسر طول روز ارسال شوند.

بازه‌ی بهینه برای مطلب‌گذاری به نوع صنعت و مخاطبینتان بستگی دارد، اما اگر می‌خواهید برای شروع کار یک پیشنهاد داشته باشید، به نظرم یک پست برای فیس‌بوک و 5 عدد توییت خوب است.

زمانی که در شروع کار هستید، اطلاعات زیادی در مورد کسب‌وکار و تخصص صنعت خود در اختیار دارید که می‌توانید از آن‌ها مطلب استخراج کنید. پس از گذشت چند ماه بر روی استراتژی بازاریابی محتوا، شما مخزنی از محتوای برندسازی‌شده در اختیار دارید. این‌ها گنجینه‌ای از مواردی هستند که می‌توانید از دل آن‌ها پست‌های موثر بیرون بکشید.

شیرجه در تحقیق

زمان کلی: 5 دقیقه

نگارش محتوای قدرتمند با دانش عمیق در مورد موضوع و پشتیبانی تحقیقاتی قوی حاصل می‌شود. زمانی که هر روز مقدار اندکی مطالعه و تحقیق انجام دهید، خیلی راحت‌تر به چنین محتوایی دست پیدا خواهید کرد.

بارها پیش آمده که برای نگارش یک مقاله اقدام کرده و عین برق و باد آن را نوشته‌ام، صرفاً به این خاطر که تحقیق و مطالعه‌ی زیادی را در روزها و هفته‌های پیشین داشتم. در اینجا چند ترفند آمده که توصیه می‌‎کنم در جبهه‌ی تحقیق آن‌ها را به کار بگیرید.

یک هاب RSS برای محتوای خود بسازید

برای اینکه بیشترین بازدهی را از این 5 دقیقه بگیرید، باید مکانی را به‌عنوان منبع محتوا در نظر بگیرید. بنا به تجربه‌ی من، RSSخوان‌هایی نظیر Feedly می‌توانند این کار را به‌خوبی انجام دهند.

زمانی که RSSخوان خود را راه انداختید باید:

  1. وب‌‎سایت‌هایی که محتوای مبتنی بر داده را به‌صورت منظم می‌نویسند شناسایی کنید.
  2. از طریق RSSخوان محبوبتان در بلاگ آن‌ها عضو شوید.
  3. به‌سرعت محتوا را پردازش کرده و هر صبح آن را به‌صورت کلی مطالعه کنید.

همین کار به شما کمک می‌کند از رقبا پیش بیافتید و توسعه‌های صنعتی و تحقیقات ساختارشکن در حوزه‌ی خود را بیابید.

در خبرنامه‌های مرتبط ثبت‌نام کنید

خبرنامه‌های صنعتی مرتبط، رویکرد دیگری برای پیش افتادن در تحقیقات هستند. من کار چندین متخصص را دنبال می‌کنم تا در جریان تحقیقات، مقالات و محتوای جالب قرار بگیرم.

تحقیقات خود را با Pocket نجات دهید

هیچ‌چیز به‌اندازه‌ی مطالعه‌ی یک مقاله‌ی خیلی خوب که بخواهم مطالعه کنم و بعدها به آن ارجاع بدهم، روزم را نمی‌سازد. انگار بچه‌ای هستم که صبح کریسمس را تجربه می‌کند!

اما چندین و چند بار پیش آمده که یک محتوای ارزشمند را با سهل‌انگاری از دست داده‌ام.

به همین دلیل خیلی خوشحالم که چند سال پیش با Pocket آشنا شدم. این نرم‌افزار کاری کرده که بوکمارک کردن ساده شود و مقالاتی که در پروسه‌ی تحقیق به دست می‌آیند به‌راحتی ذخیره گردند.

اگر ذهن پراکنده و شلوغی دارید آن (یا هر سیستم یادداشت‌برداری دیگری نظیر Evernote) را امتحان کنید.

هدایت فرایند توسعه

زمان کلی: 10 دقیقه

به‌عنوان یک بازاریاب محتوا، اعتقاد دارم که این بخش یکی از مهم‌ترین جنبه‌های استراتژی کلی شما محسوب می‌شود. باید صحبت در مورد محتوای خود را به گوش دیگران برسانید و برای خودتان نامی در صنعت دست‌وپا کنید.

بله این امر از طریق حضور قدرتمند در شبکه‌های اجتماعی حاصل می‌شود.

اما بزرگ‌ترین پیروزی که در بحث محتوا داشته‌ام، زمانی بوده که رابطه‌ی رودررو را با یک نفر شکل داده‌ام. هیچ‌چیز بهتر از این نیست.

در اینجا چند ترفند برای تسهیل فرایند توسعه آورده شده است:

  • فهرست‌های توییتر هدف‌گذاری‌شده بسازید. فهرست‌های توییتر کاری می‌کنند که تقسیم‌بندی کاربران توییتر بر اساس چیزی که شما انتخاب می‌کنید ممکن شود. آیا باید با مدیرهای بازاریابی B2B رابطه شکل دهید؟ یک فهرست برای آن بسازید، سپس ریتوییت، @پاسخ و با کاربران به‌صورت منظم ارتباط برقرار کنید.
  • به بلاگرها مراجعه کنید. زمانی که مطالب بلاگ را می‌خوانید، لحظه‌ای وقت گذاشته و ایمیل بلاگ‌نویس نگارنده‌ی مطلب را بیابید. به او مراجعه کرده، از کارش تعریف کنید و درهای رابطه را باز نمایید. تعداد قابل توجهی فرصت از این طریق ایجاد می‌شوند – حتی در زمانی که قصد معامله نداشته باشم.

زمان زیادی ندارید که صرف بازاریابی محتوا کنید؟ از این مطلب استفاده کنید تا بیشترین بازده را به ازای آن دریافت کنید. شاید نتوانید کوه را جابجا کنید، اما قطعاً می‌توانید تکانه‌ای ایجاد کنید که موفقیت‌ساز است.

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *