35 آمار بازاریابی که باید استراتژی شما در 2018 را تغییر دهد

35 آمار بازاریابی که باید استراتژی شما در 2018 را تغییر دهد

Merkle اخیراً بنچمارک فصلی خود را ارائه کرده، یک کتابچه‌ی قطور که حاوی حرکات و تکان‌ها، سکون‌ها و البته شوک‌های دنیای بازاریابی دیجیتال است. آن را به‌عنوان یک شرح وضعیت قلمداد کنید که حقایق قابل تایید و ارزشمندی در آن گنجانده شده است. برخی از یافته‌هایی که ارائه شده‌اند به‌راحتی قابل درک هستند، درحالی‌که برخی دیگر نیاز به توضیح دارند. اما همه‌ی آن‌ها نشانگر الگوهای اخیر بوده و می‌توانند صرف‌نظر از اندازه، بر استراتژی‌های تک‌تک تبلیغ‌کنندگان تاثیر بگذارند.

درحالی‌که چهارمین گزارش بازاریابی دیجیتال Merkle در امسال، همه‌چیز از ادوردز و بینگ (و معادل‌های ارگانیک دیگرشان) تا فیس‌بوک، پینترست و حتی بازارهای آنلاین (به آمازون فکر کنید) را شامل می‌شود، این چکیده را ارائه کرده‌ام تا تنها مواردی که به جستجوی پولی و بازاریابی پولی در شبکه‌های اجتماعی مربوط می‌شوند را برجسته کنم.

بیایید سراغ آن برویم.

آمارهای بازاریابی جستجوی پولی برای 2018

1- در میان تمامی پلتفرم‌های جستجو، مخارج تبلیغات در ربع چهارم سال 2017 رشد 24 درصدی نسبت به سال قبل داشتند، درحالی‌که رشد ربع سوم 22 درصد بود.

2- در ادوردز، مخارج تبلیغات سالانه‌ رشد 23 درصدی نسبت به سال قبل داشت.

3- تبدیل‌های بین‌دستگاهی نشان‌دهنده‌ی افزایش 12 درصدی در تبدیل‌های تبلیغ جستجوی گوگل در دستگاه‌های موبایل هستند که تقریباً دو برابر بیش از نرخ افزایش دسکتاپ محسوب می‌شود.

4- نرخ هزینه به ازای کلیک (CPC) میانگین در شبکه‎‌ی جستجوی گوگل، رشد 14 درصدی در ربع چهارم داشته است: این امر به نفع تبلیغ‌کنندگان می‌باشد، اگرچه این تغییر الگو موجب بهبود کیفیت ترافیک منتقله توسط جستجوی گوگل نیز شده است.

5- حجم کلی کلیک در شبکه‌ی جستجوی گوگل رشد 9 درصدی را نسبت به ربع چهارم سال پیش داشته است.

6- مخارج تبلیغات جستجوی گوگل، رشد کلی 23 درصد داشته است. این آمار، به‌شدت متاثر از 32 درصد رشد در تبلیغات خرید (Shopping) است، درحالی‌که مخارج تبلیغات متنی رشد معقول 15 درصد را داشته‌اند.

7- در ربع چهارم، مخارج تبلیغات جستجوی گوگل که به‌صورت صریح به دستگاه‌های موبایل اختصاص داشتند، رشد 38 درصدی را نسبت به سال پیش داشتند، درحالی‌که همین نرخ برای دسکتاپ 21 درصد بود.

8- همخوانی با مشتریان گوگل (Google Customer Match)، RLSA و سایر محصولات مشابه و مرتبط با مخاطبین، حدود 30 درصد از کلیک‌های تبلیغ جستجوی گوگل در ربع چهارم 2017 را به خود اختصاص داده‌اند که 10 نمره بالاتر از مقطع زمانی مشابه در 2016 است.

9- CPCها برای کلیدواژه‌های برندها در گوگل افت 13 درصدی در ربع سوم داشتند، اما در ربع چهارم رشدشان 23 درصدی شد.

10- حداقل قیمت صفحه‌ی اول برای کلیدواژه‌های غیر برند به میزان 23 درصد نسبت به مقطع زمانی پارسال رشد داشت.

11- تبلیغات در موقعیت سه و چهار در صدر صفحات نتایج جستجوی گوگل، 12 درصد از کلیک‌های تبلیغ متنی غیر برند موبایل در ربع چهارم را به خود اختصاص دادند که در سال 2016 این مقدار 15 درصد بود.

12- میانگین درآمد به ازای کلیک توسط تبلیغات غیر برند جستجوی گوگل بر روی دسکتاپ، رشد تقریباً 20 درصدی را در ربع چهارم 2017 داشت. برای درک این آمار بدانید که همین مقطع زمانی در سال 2016، رشد سالانه 3 درصد را در درآمد میانگین به ازای هر کلیک غیر برند داشت.

13- در موازات آمار و ارقام آمریکا، رشد کلیک تبلیغات جستجوی گوگل در انگلستان از 13 درصد در ربع سوم سال به 5 درصد در ربع چهارم رسید.

14- گوگل شاپینگ 55 درصد از کلیک‌های تبلیغات جستجوی گوگل خرده‌فروشان در آمریکا را شامل می‌شود، درحالی‌که همین آمار برای انگلستان 58 درصد است.

15- مخارج کلی تبلیغات جستجوی گوگل در انگلستان، رشد سالانه‌ی 11 درصد را در ربع چهارم 2017 داشتند.

16- سهم شریک جستجو (Search Partner) در کلیک‌های تبلیغات جستجوی گوگل در ربع چهارم به 5 درصد افت کرد.

17- در بخش B2B، تبلیغ‌کنندگان رشد سالانه‌ی 21 درصد برای میانگین مخارج تبلیغ، رشد 4 درصد کلیک و رشد 16 درصد CPC را در ربع چهارم مشاهده کردند.

18- دستگاه‌های موبایل 55 درصد از کلیک‌های تبلیغات جستجوی گوگل در ربع چهارم 2017 را به خود اختصاص دادند، اما سهم بینگ از کلیک‌های تبلیغات تنها 14 درصد بود.

19- 49 درصد از مخارج تبلیغات در شبکه‌ی نمایش گوگل در ربع چهارم 2017، به دستگاه‌های موبایل و تبلت‌ها اختصاص داشت که رشد 46 درصدی نسبت به سال پیش دارد.

20- مخارج تبلیغات جستجو در پلتفرم‌های بینگ و یاهو، رشد 32 درصدی نسبت به ربع چهارم 2016 داشتند که نسبت به رشد 6 درصدی در ربع سوم، آمار قابل توجهی است.

21- ترافیک جستجوی موبایلی بینگ، در ربع چهارم 2017 هفت برابر بیش از مقطع مشابه در سال 2016 بود.

22- مخارج تبلیغات محصولات بینگ رشد سالانه‌ی 43 درصدی را در ربع چهارم داشت.

برداشت‌های کلیدی

مردم حقیقتاً در انتهای سال 2017، هزینه‌های زیادی را بر روی جستجو انجام دادند.

درحالی‌که قطعاً بخشی از این امر را می‌توان به تاثیر ادوردز در هدایت سرنخ‌‎ها و فروش‌های کسب‌وکار در رشته‌های مختلف نسبت داد، اما افزایش هزینه‌ها و رقابت نیز در این امر تاثیرگذار بوده است. Merkle به افزایش کیفیت ترافیک (کلیک‌هایی که برایشان پول می‌دهید از سوی افراد واقعی هستند و احتمالاً برخی از این افراد واقعاً به کسب‌وکار شما علاقه دارند) و ارتقای 20 درصدی در درآمد به ازای کلیک در ربع چهارم اشاره کرده است؛ این‌ها ارزش هزینه‌هایی که برای تضمین جایگاه تبلیغتان در صدر SERP می‌پردازید را دارند.

موبایل یکی از حوزه‌های تمرکز اصلی تبلیغ‌کنندگان در هر دو حوزه‌ی نمایش و جستجو شده است (و این روند ادامه دارد)؛ اگر هنوز مطمئن نیستید که صفحات هدفتان برای زمان بارگذاری و تجربه‌ی کاربری موبایل بهینه نشده، هم‌اکنون تا کلیک‌ها گران‌تر نشده‌اند اقدام کنید. حالا که صحبت از نواحی تمرکز اصلی شد، نظرتان در مورد بینگ چیست؟ موتور جستجویی که متاسفانه فراموش‌شده‌، یکی از عوامل بزرگ برای بسیاری از تبلیغ‌کنندگان در ربع چهارم محسوب می‌شود؛ همان‌طور که به دنبال گسترده‌سازی کانال‌های بازاریابی خود در سال 2018 هستید، حتماً نگاهی جدی به بینگ بیاندازید، علی‌الخصوص اگر پیش‌تر تجربه‌ی موفقی در دستگاه‌های موبایلی داشته‌اید.

در نهایت، حرکت به سمت مشتری‌محوری در جستجو که در انتهای سال ادامه یافته (و قطعاً در 2018 ادامه دارد) را جالب می‌بینم. مقصود و نیت بزرگ‌ترین برتری یک جستجو محسوب می‌شود و میزانی که تبلیغ‌کنندگان به مخاطبینشان اتکا می‌کنند (هدف‌گیری گروهی خاص یا افرادی که جستارهای خاصی را جستجو می‌کنند) می‌تواند بر این استراتژی تاثیر بگذارد. استفاده از پروفایل‌های مخاطبین برای کسب اطلاعات در مورد جستجوها باعث می‌شود تبلیغ‌کنندگان یک معیار کنترل اضافی داشته باشند و همین امر نیاز به یک پلتفرم چندگانه‌ی حقیقی در زمینه‌ی استراتژی تبلیغ آنلاین را مورد تاکید قرار می‌دهد. اطلاع از نحوه‌ی نفوذ بر مخاطبینی که در فیس‌بوک ایجاد کرده‌اید، به‌عنوان یکی از روش‌های افزایش قیمت در جستجو یا یافتن ابعاد جدید در شبکه‌ی نمایش، در 2018 رشد عظیمی داشت.

آمارهای بازاریابی پولی برای شبکه‌های اجتماعی

23- 82 درصد از تمامی سرمایه‌‎گذاری‌های تبلیغاتی پولی برای شبکه‌های اجتماعی در ربع چهارم سال، بر روی فیس‌بوک انجام گرفتند.

24- تبلیغات فیس‌بوک در بخش فید اخبار، میانگین CTR 1.2 درصد داشتند که 4 برابر بیش از تبلیغات ریل راست هستند.

25- مخارج تبلیغات در فیس‌بوک افزایش سالانه‌ی 20 درصد در ربع چهارم داشتند.

26- 83 درصد از تمامی مخارج تبلیغات فیس‌بوک در ربع چهارم، به تبلیغات ارائه‌شده در دستگاه‌های موبایلی و تبلت‌ها اختصاص یافتند.

27- رشد هزینه‌‎های فیس‌بوک در ربع چهارم آرام‌تر شده و تنها 20 درصد رشد سالانه را نشان دادند. این امر تضاد آشکاری با سایر ایام سال دارد که رشد این حوزه همواره بیش از 40 درصد بود.

28- میزان بازدیدهای تبلیغات فیس‌بوک، نزول سالیانه‌ی 27 درصدی در ربع چهارم داشتند.

29- با وجود نکات فوق، مخارج تبلیغات فیس‌بوک در ربع چهارم افزایش سالانه‌ی 20 درصدی داشت.

30- هزینه به ازای کلیک میانگین برای تبلیغات فیس‌بوک در ربع چهارم، صرف‌نظر از جایگاهشان، افزایش سالانه‌ی 36 درصدی داشت.

31- اینستاگرام 8 درصد از مخارج تبلیغات پولی در شبکه‌های اجتماعی را به خود اختصاص داد؛ پینترست نیز سهم بودجه‌ی 7 درصدی داشت.

32- اینستاگرام رشد قابل توجهی هم از منظر فهرست (انواع مختلفی از تبلیغات موجود و توالی جای گرفتن آن‌ها) و هم از دیدگاه هزینه داشت که همین امر افزایش 122 درصدی را در مخارج سالانه‌ی آن داشته است.

33- اینستاگرام 99 درصد افزایش سالانه‌ی بازدید را نسبت به ربع چهارم داشته است؛ CPC نیز افزایش 77 درصدی داشت.

34- توییتر نشانه‌های حیات را نشان داده و افزایش 44 درصدی را در مخارج تبلیغات داشت.

35- توییتر نیز رشد سالانه‌ی 12 درصد در تعداد بازدید و 15 درصد در CPC را در ربع چهارم داشت.

برداشت‌های کلیدی

اگر قبلاً این جمله را شنیده‌اید، حرف مرا متوقف کنید: فیس‌بوک کماکان حرف اول را می‌زند.

بله، صرف‌نظر از کاهش تعداد بازدید و افزایش 43 درصدی در هزینه به ازای کلیک (بر اساس گزارش درآمدهای کمپانی) و ضربه‌ای که در زمینه‌ی جایگاه تبلیغات فید خبری به وجود آمده، این شبکه‌ی اجتماعی کماکان خیز عظیمی را در مخارج تبلیغات برداشته است. سلطه‌ی آن در بخش شبکه‌های اجتماعی با گوگل برابری می‌کند. منظور من این است: بله، فیس‌بوک برای شما هزینه دارد، اما با توجه به پایگاه کاربری گسترده و گزینه‌های هدف‌گیری دقیق آن، نمی‌توانید از آن بهره نبرید.

روزهایی که 75 سنت بر روی یک مطلب ارتقایافته سرمایه‌گذاری می‌کردید و مقداری بازده می‌دیدید گذشته است. هم‌اکنون تضمین بهینه‌سازی مخاطبین و تبلیغات و هدف‌گیری افراد صحیح با انگیزه‌های درست مهم است تا هزینه‌های خود را هدر ندهید. البته در این مسیر باید وقت گذاشته و ظرایف تبلیغات در فیس‌بوک را بیاموزید.

در میان سایر کانال‌های تبلیغات اجتماعی محبوب، اینستاگرام اوج گرفته، توییتر نشانه‌های حیات نشان داده و لینکداین …

بله.

خوب صحبت‌های ما به پایان رسید. اگر سراغ سایر بخش‌های گزارش Merkle رفته‌اید، چه نتایج متقاعدکننده‌ای را استخراج کرده‌اید؟ اگر تنها بخش‌های مربوط به PPC را در بالا خوانده‌اید، نقش این داده‌های ارزشمند که بر تصمیمات تبلیغ آنلاینتان در سال 2018 تاثیر می‌گذارند را چگونه می‌بینید؟ آن‌ها را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نقد و بررسی کمپین های تبلیغاتی توسط علیرضا پیر

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *