در عصر پنگوئن 4 هنوز هم به ابزار Disavow نیاز داریم؟

در عصر پنگوئن 4 هنوز هم به ابزار Disavow نیاز داریم؟

حال شش ماه از زمان معرفی الگوریتم پنگوئن 4 گذشته است. به اعتقاد بنده، Penguin 4.0 فوق‌العاده است. سال‌ها گوگل برای انتشار این به‌‌روزرسانی زمان گذاشت، اما وقتی این کار را انجام داد نسخه‌ی بسیار بهتری را نسبت به Penguinهای پیشین شاهد بودیم. نسخه‌های پیشین Penguin درصورتی‌که الگوریتم به لینک‌سازی دغل‌کارانه مشکوک می‌شد، کل سایتتان را تحت تحریم قرار می‌داد. حتی اگر یک سایت عملیات پاک‌سازی لینک را هم انجام می‌داد، باز هم تحریم‌ها باقی می‌ماند تا گوگل دوباره الگوریتم پنگوئن را اجرا کرده و تلاش‌هایتان مبنی بر پاک‌سازی را تشخیص دهد. مشاهده‌ی موقعیت‌های این‌چنینی خیلی هم تعجب‌آور نبود:

کسب‌وکارهای زیادی را مشاهده کردم که دوره‌های تحریم طولانی حتی به مدت چند سال را تجربه کرده بودند!

بر اساس گفته‌های Gary Illyes، سخنگوی گوگل، نسخه‌ی جدید Penguin که در سپتامبر سال 2016 منتشر شد، دیگر سایت‌ها را تحریم نمی‌کند:

هم‌اکنون و در صورت یافتن اسپم توسط Penguin، به جای اینکه کل سایت تنزل رتبه پیدا کند، صرفاً آن اسپم از درجه‌ی اعتبار خارج خواهد شد و دیگر نمی‌تواند منجر به بهبود رتبه‌ی آن سایت شود.

حدس می‌زنم که برای کشف روش انجام این کار، قدرت ذهنی زیادی مصرف شده است. هم‌اکنون گوگل اعتماد کافی را به قابلیتش در زمینه‌ی ارزش‌زدایی از اسپم‌ها دارد و به راحتی جنبه‌های تنبیهی مربوط به Penguin را حذف کرده است. این قابلیت تحسین‌برانگیز است.

این تغییر سوالی را برای بنده به وجود آورده است:

اگر Penguin می‌تواند اسپم را ارزش‌زدایی کند، آیا دلیلی برای استفاده از ابزار disavow گوگل وبمستر برای لینک‌ها وجود دارد؟

این سوال بسیار از من پرسیده شده و به نظرم رسید پاسخ به این پرسش می‌تواند ایده‌ی خوبی برای نگارش این مقاله باشد.

یک مرور کوتاه: ابزار disavow چیست؟

ابزار disavow در اکتبر 2012 در اختیار ما قرار گرفت.

می‌توانید با بارگذاری فایلی در گوگل که حاوی فهرستی از URLها یا دامین‌ها می‌باشد، از آن استفاده کنید. سپس گوگل در وب جستجو می‌کند تا URL یا دامین مشابهی را با فایل شما پیدا کند و در صورت یافتن، از لینک آن صفحات در محاسباتش برای رتبه‌ی صفحه استفاده نمی‌کند. همچنین این لینک‌ها توسط الگوریتم پنگوئن نیز برای تصمیم‌گیری در مورد اسپم بودن وب‌سایتتان استفاده نمی‌شوند.

سایت‌هایی که در گذشته تحت تاثیر Penguin قرار گرفته باشند، از ابزار disavow به عنوان یک عنصر اساسی در رفع تحریم سایت استفاده می‌کردند. شما از طریق آن به گوگل می‌گفتید که در گذشته ما تعدادی لینک بد را برای وب‌سایتمان ساختیم. اما نمی‌خواهیم که گوگل از این لینک‌ها برای محاسباتش استفاده کند. ایده‌آل این است که لینک‌های بد از روی وب حذف شوند، اما همواره این امر ممکن نیست. به اعتقاد بنده ابزار disavow به عنوان یک عنصر بسیار مهم برای سایت‌هایی که تحت تاثیر Penguin قرار گرفته بودند، محسوب می‌شد.

 

حال نظر گوگل در مورد استفاده از ابزار disavow چیست؟

مدت‌زمان زیادی از انتشار Penguin 4.0 نگذشته بود که مردم سوالاتی را در مورد لزوم استفاده از ابزار disavow می‌پرسیدند. بالاخره وقتی گوگل می‌تواند خودش لینک‌های اسپم را ارزش‌زدایی کند، دیگر چرا من به دنبال استفاده از disavow بروم؟

در اینجا چند مورد از پاسخ‌های کارکنان گوگل آورده شده است:

طبیعتاً افرادی که توهم توطئه دارند، می‌گویند البته که گوگل می‌خواهد شما از disavow استفاده کنید! آن‌ها به چنین داده‌هایی نیاز دارند تا به تقویت یادگیری ماشینی Penguin بپردازند!

گوگل گفته که Penguin یک الگوریتم یادگیری ماشینی نیست:

و حتی اگر آن‌ها از داده‌های disavow برای مجموعه‌ای از آموزش‌های یادگیری ماشینی استفاده کنند، آیا واقعاً این موضوع اهمیتی دارد؟ به اعتقاد بنده، اگر هم گوگل بگوید از ابزار disavow استفاده کنیم، بدین معنا نیست که می‌خواهد ما را فریب بدهد. به نظرم استفاده از چنین ابزاری قطعاً هدفمند خواهد بود.

سه دلیلی که بر اساس آن‌ها هنوز استفاده از ابزار disavow را توصیه می‌کنم

سه دلیلی اصلی وجود دارد که من هنوز به استفاده از ابزار تاکید دارم. البته دیگر به اندازه‌ی پیش آن را برای تمامی موارد توصیه نمی‌کنم.

1) جریمه‌های دستی هنوز وجود دارند

نمی‌خواهید خطر مربوط به جریمه‌ی لینک‌های غیرطبیعی و دستی را به جان بخرید. قبلاً در بسیاری از موارد گفته‌ام که چگونه جریمه‌ی لینک‌های غیرطبیعی و دستی منجر به درمانده کردن سلامت طولانی‌مدت یک سایت شده است.

Gary Illyes که از کارکنان گوگل است در حین یک پادکست اعلام کرد وقتی که اعضای تیم اسپم گوگل به لینک‌های سایتتان نگاه می‌کنند، غالباً می‌توانند برچسب‌های کنار لینک‌ها را نیز مشاهده کنند. وی این نقل‌قول را ارائه داد:

«اگر تیم جریمه‌ی دستی بنا به هر دلیلی سایت را مورد بازبینی قرار دهند و ببینند که بسیاری از لینک‌ها برچسب Penguin Real-Time دارند، حتماً سایت را مورد بررسی عمیق‌تر قرار خواهند داد … و شاید در ادامه به خاطر لینک‌ها جریمه‌های دستی را بر روی سایت انجام دهند».

به عبارت دیگر، اگر یک پروفایل لینک غیرطبیعی داشته باشید و به جای استفاده از disavow آن را در اختیار Penguin بگذارید تا از آن ارزش‌زدایی کند، در خطر جریمه‌ی دستی قرار خواهید گرفت.

البته اگر واقعاً یک جریمه‌ی دستی دارید، مجبورید به عنوان بخشی از فرایند پاک‌سازی و در کنار حذف دستی لینک به سراغ استفاده از ابزار disavow بروید.

2) الگوریتم‌های دیگری هستند که از لینک‌ها استفاده می‌کنند

کیفیت لینک همواره برای گوگل مهم بوده است. اعتقاد دارم که Penguin یکی از راه‌هایی است که گوگل با استفاده از الگوریتم برای مبارزه علیه لینک‌های غیرطبیعی استفاده می‌کند. یک نمونه از الگوریتم‌های دیگری که احتمالاً از لینک‌ها استفاده می‌کند، الگوریتم Payday Loans است. این الگوریتم صرفاً برای سایت‌های پرداخت قسط نیست؛ همچنین می‌تواند بر سایت‌هایی که در رقابت‌های شدید حضور دارند نیز تاثیر بگذارد.

Bill Slawski اخیراً مقاله‌ی جالبی را نوشته و تفکراتش را در مورد یک ابتکار جدید گوگل بیان کرده است. در یک جا، این ابتکار در مورد موقعیتی صحبت می‌کند که در آن، منبع تعداد زیادی لینک دارد که به سمتش روانه شده‌اند اما از میزان ترافیک متناسب با آن تعداد لینک برخوردار نیست. در چنین مواردی، امکان دارد صفحه‌ای که به آن لینک شده در رتبه‌بندی تنزل داشته باشد.

می‌توان گفت که این صرفاً یک ابتکار است و نمی‌توان با اطمینان گفت که یک الگوریتم پشت آن وجود دارد … اما به‌هرحال امکان وجود الگوریتم هست! جای تفکر دارد.

گوگل همواره تلاش می‌کند با اسپم لینک مبارزه کند و الگوریتم پنگوئن یکی از راه‌های رسیدن به این مقصود است. اگر لینک‌هایی هستند که به صورت بالقوه پروفایل لینک من را به شکل اسپم به گوگل نشان دهند، پس نباید آن‌ها را در هرگونه محاسبات گوگل به حساب بیاورم.

3) آیا می‌توانیم به Penguin در راستای ارزش‌زدایی از تمامی اسپم‌های سایتمان اعتماد کنیم؟

اعلان رسمی گوگل در مورد Penguin در اینجا آورده شده است. این بخش از آن در مورد ارزش‌زدایی و کاهش رتبه صحبت می‌کند:

«هم‌اکنون الگوریتم پنگوئن دقیق‌تر شده است و می‌تواند بر اساس سیگنال‌های اسپم، با تنظیم رتبه‎بندی از اسپم ارزش‌زدایی کند. بدین ترتیب دیگر از یک اسپم برای تاثیر بر رتبه‌بندی کل سایت استفاده نمی‌کند».

این بیانیه خیلی برای من شفاف نیست و سوالاتی در موردش دارم:

  • چرا گوگل از «تنظیم رتبه» صحبت می‌کند و آیا می‌تواند منظورش از تنظیم، منفی نیز باشد؟
  • آیا Penguin می‌تواند تنزل رتبه را صرفاً برای صفحاتی خاص داشته باشد؟
  • آیا Penguin می‌تواند تنزل رتبه را صرفاً برای تعدادی کلیدواژه‌ی خاص داشته باشد؟

همان‌گونه که در بالا ذکر شد، شفاف‌‌سازی‌هایی به شکل پست فیس‌بوک یا توئیت از سوی کارکنان گوگل انجام گرفته که می‌گویند Penguin 4.0 جریمه نکرده و صرفاً از اسپم‌ها ارزش‌زدایی می‌کند. اما این موارد در دسته‌ی بیانیه‌های رسمی گوگل قرار نمی‌گیرند. این بیانیه‌ها شاید بدین معنا باشند که دیگر نباید نگران هرگونه اشاره کردن لینک به سمت سایتمان باشیم. شاید؟ شاید منظورشان این باشد که باید کمتر از قبل نگران این موضوع نباشیم، نه این‌که نگرانی را به کل کنار بگذاریم.

شخصاً اگر بدانم کسب‌وکارم به رتبه‌بندی ارگانیک گوگل برای موفقیت نیاز دارد، اطمینان صد درصد را به این الگوریتم‌ها نخواهم کرد و نادیده گرفتن لینک‌های غیرطبیعی را به صورت کامل بر عهده‌ی آن‌ها نخواهم گذاشت.

چه کسانی باید disavow کنند؟

درحالی‌که هنوز هم استفاده از این ابزار را توصیه می‌کنم، اما صرفاً در موقعیت‌های زیر استفاده از آن توصیه می‌شود:

  1. برای سایت‌هایی که لینک‌هایی را برای برآورده‌سازی اهداف سئو در بزرگ‌مقیاس ایجاد کرده‌اند – اگر شما یا کمپانی سئو به نیابت از شما لینک‌هایی را برای مسیرهای کم‌کیفیت، سایت‌های دارای مقالات کم‌کیفیت، سایت‌های بوکمارک یا اسپم نظرات ایجاد کرده‌اید، این موارد باید پاک‌سازی شوند. در اینجا اطلاعاتی در مورد عوامل کاهش کیفیت لینک آورده شده است. همچنین درصورتی‌که از خوب بودن لینک مطمئن نیستید، می‌توانید لینک‌ها را با توجه به فهرست سیاه disavow بنده بررسی کنید. لینک‌های کم‌کیفیتی نظیر این موارد احتمالاً توسط Penguin ارزش‌زدایی می‌شوند، اما آن‌ها به نوعی هستند که می‌توانند منجر به جریمه‌ی لینک‌های غیرطبیعی و دستی شوند. به همین دلیل باید تیم اسپم وب آن‌ها را بازبینی کرده و disavow کند.
  2. برای سایت‌هایی که پیش‌تر به واسطه‌ی لینک‌های غیرطبیعی، جریمه‌ی دستی شده‌اند – بنده متوجه شدم که اگر سایتی قبلاً مشکلات اسپم داشته و جریمه شده باشد، معمولاً در گذر سالیان لینک‌های اسپم فراوانی را جمع‌آوری خواهد کرد. گاهی اوقات مسیرهای کم‌کیفیت ظهور پیدا کرده و اطلاعات را از سایر مسیرهای کم‌کیفیت برمی‌دارند. گاهی اوقات هم اجرای فرایند خودکار و قدیمی لینک‌سازی است که مشکل ایجاد می‌کند. و همچنین گاهی اوقات توجیه و دلیل خاصی وجود ندارد و لینک‌های حاوی اسپم به صورت ناخودآگاه ظاهر می‌شوند. در بسیاری از موارد، سایت‌هایی که پیشینه‌ی جمع‌آوری لینک‌های غیرطبیعی دارند، گرایش بیشتری به ادامه‌ی جمع‌آوری آن‌ها خواهند داشت. اگر سایت شما نیز این‌چنین است، بهتر است که disavow را به صورت منظم (ماهانه یا هر سه ماه) انجام دهید تا از تکرار جریمه‌ی دستی جلوگیری نمایید.
  3. برای سایت‌هایی که تحت حملات منفی و مشخص سئو قرار دارند – نکته‌ی کلیدی در اینجا کلمه‌ی «مشخص» است به اعتقاد بنده در بسیاری از موارد، گوگل می‌تواند لینک‌های اسپمی که به سمت سایت روانه می‌شود را نادیده بگیرد. اما امسال Gary Illyes در SMX West اعلام کرد که الگوریتم می‌تواند دارای اشتباهات بالقوه‌ای نیز باشد. بنده disavow را در صورت حملات سئوی منفی توصیه می‌کنم، درجایی‌که لینک‌های روانه شده به سمت سایتتان حاوی انکرهایی برای کلیدواژه‌ها باشند و در رتبه‌بندی تاثیر داشته باشند. اگر امکان مشاهده‌ی پروفایل لینک توسط اعضای تیم اسپم وب وجود داشته باشد و فکر می‌کنید تعداد لینک زیادی را صرفاً به دلایل سئو در اختیار دارید، باید از پاک‌سازی آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.

چه کسانی نیازی به disavow ندارند؟

اگر به لینک‌هایتان نگاه کرده و مواردی عجیب را یافتید که بدون هیچ توجیهی در آنجا وجود دارند، نترسید!

هر سایتی لینک‌های عجیب دارد که البته تعدادشان خیلی زیاد نیست. اگر در فرایند سئو دستکاری نکرده‌اید، احتمالاً نیازی به disavow کردن لینک‌ها نداشته باشید.

زمانی گوگل با استفاده از الگوریتم یا به صورت دستی به جدال با لینک‌های غیرطبیعی می‌رود که سایت به صورت عامدانه و در مقیاس بزرگ اقدام به دستکاری در روند رتبه‌بندی گوگل کرده باشد. اگر شما تعدادی لینک مسیر در گذشته ساخته‌اید، جریمه نخواهید شد.

همچنین در صورتی که روانه شدن لینک‌های کل یک سایت به سمت خودتان را مشاهده کردید، باز هم نیازی به disavow ندارید. اگر به کنسول جستجوی گوگل نگاه کرده و مشاهده کنید که یک سایت هزاران بار به شما لینک شده است و آن لینک نیز حاوی کلیدواژه باشد، امکان دارد بترسید. اما گوگل می‌داند که این لینک‌ها متعلق به یک سایت هستند و آن‌ها را به عنوان هزاران لینک مجزا در نظر نمی‌گیرد. اگر خودتان برای ارتقای رتبه‌بندی لینک را ساخته‌اید، پس پا پیش گذاشته و آن را disavow کنید. اما اگر خودش ظاهر شده احتمالاً کاری به کارتان نخواهد داشت.

موارد مرزی

مواردی هستند که نمی‌توان در مورد disavow کردن یا نکردنشان با قاطعیت تصمیم گرفت. گاهی اوقات در مشاوره مواردی را مشاهده می‌کنم که کمپانی یک شرکت متوسط یا رده‌بالای سئو را به کار می‌گیرد تا به جای کسب لینک، برای آن‌ها لینک‌سازی کند.

این نمونه‌ای است که تصمیم‌گیری در مورد آن دشوار می‌باشد:

فرض کنید شما اکثر لینک‌هایتان را با استفاده از مطالب مهمان‌ها به دست آورده‌اید. این مطالب مهمان از سایت‌های کم‌کیفیت نیستند و درعوض از سایت‌هایی انتخاب شده‌اند که واقعاً مطالعه می‌شوند. آیا آن‌ها لینک‌های خوبی هستند؟

بر اساس گفته‌های گوگل، اگر شما مطالب مهمان را صرفاً به خاطر دریافت لینک منتشر می‌کنید، آن‌ها غیرطبیعی به شمار می‌روند. John Mueller به عنوان یکی از کارکنان گوگل چنین نقل‌قولی دارد:

«به این موضوع فکر کنید که اگر بحث جریمه‌ها در میان نباشد، چنین لینکی بر روی وب‌سایت شما موجود می‌شود … وقتی که صحبت از انتشار پست مهمان می‌شود، موقعیتی به میان می‌آید که شما لینک‌ها را با همین محتوا بر روی سایت‌های سایر افراد قرار می‌دهید و به اعتقاد بنده، چنین فرایندی نمی‌تواند یک لینک‌سازی خالص تلقی شود. شاید انتشار مطلب مهمان در سایت‌های سایر افراد منطقی‌تر باشد تا ترافیک را به سمت سایت خودتان جلب کنید … اما باید از سیاست عدم پیگیری استفاده کنید».

اگر تعداد کمی مطلب مهمان دارید، گوگل احتمالاً به دنبال شما نخواهد آمد. اما اگر اعضای تیم اسپم وب به لینک‌هایتان نگاه کنند و ببینند که تعداد بسیار زیادی از لینک‌ها را به واسطه‌ی تلاش‌هایتان برای ارسال مطالب مهمانان دارید، چه می‌شود؟ به نظرم خوب نمی‌شود.

شما باید disavow کردن این لینک‌ها را مدنظر بگیرید تا جریمه‌های دستی احتمالی را دور کنید، اگرچه امکان دارد که آن لینک‌ها به سایتتان کمک کنند. disavow کردن آن‌ها می‌تواند باعث کاهش رتبه‌ی شما شود.

این مقاله می‌تواند به مباحثه‌ای در مورد عواید و خطرات ارسال مهمان‌ها تبدیل شود، البته اگر ما زمان و فضای کافی را در اختیار داشته باشیم. هدفم از آوردن این قسمت این بود که بگویم برخی از تصمیمات disavow به راحتی گرفته نمی‌شوند.

به‌طورکلی، قانون سرانگشتی من می‌گوید که در صورت داشتن تعداد زیادی لینک که در گام اول برای سئو ساخته شده‌اند، باید از disavow استفاده کنید.

آیا باید فایل disavow را بازبینی کنید؟

به اعتقاد من برخی از سایت‌ها از ویرایش فایل disavow خود سود می‌برند. اما هنوز باید گزارشاتی را از افراد مختلف دریافت کنم، مبنی بر اینکه چنین کاری را انجام داده و از عواید آن برای بازیابی رتبه‌ی صفحه از طریق آن لینک‌ها بهره برده‌اند.

اگر پیش‌تر از فایل disavow خود برای حذف جریمه‌های دستی یا بازیابی از آثار الگوریتم پنگوئن استفاده کرده‌اید، احتمال دارد که نیروی بیش از حد را در آن زمان استفاده کرده باشید. به شخصه با جریمه‌های دستی خاصی مواجه شده‌ام که حذف کردنشان بسیار دشوار بوده و تعداد لینک‌های بیش از حد لازم را برای آن‌ها disavow کرده‌ام. در آن موارد، می‌توانیم سراغ فایل disavow خود برویم و دامنه‌هایی که تصمیم disavowشان جای سوال دارد را حذف نماییم.

اگرچه انجام این کار همواره ساده نیست، علی‌الخصوص اگر کار را به صورت درست انجام داده و disavow را در سطح دامنه داشته باشید. اگر چنین حالتی پیش بیاید، شما URLهای واقعی را در فایل disavow خود ندارید تا آن‌ها را مورد بازبینی قرار دهید. اتخاذ تصمیمات disavow بدون مشاهده‌ی لینک‌های واقعی و زیر سوال کار دشواری است.

 

آیا هنوز هم باید از ابزار disavow استفاده کنیم؟ در برخی از موارد، پاسخ به این سوال آری است. اگر لینک‌هایی دارید که به وضوح برای دلایل سئو ایجاد شده‌اند، پس بهتر است که آن‌ها را disavow کنید تا در آینده ایجاد مشکل نکنند. همچنین می‌خواهیم مطمئن شویم که گوگل از این لینک‌ها در محاسبات الگوریتمی در زمینه‌ی کیفیت لینک استفاده نکند. به خاطر داشته باشید که صرفاً الگوریتم پنگوئن نیست که از لینک‌ها استفاده می‌کند.

به اعتقاد من استفاده از فایل disavow لزوماً منجر به یک بهبود بزرگ در رتبه‌بندی سایت نمی‌شود، مگر اینکه سایت در شرایط بازیابی از جریمه‌ی دستی قرار داشته باشد. اما افرادی هستند که با این نظر بنده مخالفت دارند. درواقع، یکی از مطالب Moz موردی را نشان داده که سایت در فاصله‌ای کوتاه پس از پر کردن فایل disavow، توانسته بازیابی ناشی از سرکوب الگوریتمی داشته باشد. به نظر بنده در این مورد، بازیابی می‌تواند به واسطه‌ی یک تغییر الگوریتم بزرگ ایجاد شده و ایجاد فایل disavow نقشی نداشته است.

در واقعیت هیچ‌کس خارج از کارکنان گوگل نمی‌داند که هم‌اکنون ابزار disavow به چه میزان مفید است. می‌دانیم که گوگل به استفاده از این ابزار برای یافتن لینک‌های غیرطبیعی که به سمت سایتمان روانه می‌شوند، توصیه کرده است. بدین ترتیب، توصیه‌ی من این است که اگر لینک غیرطبیعی دارید، باید از disavow بهره بگیرید.

دوست دارم نظرتان را بدانم، پس لطفاً کامنت بگذارید.

نقد و بررسی کمپین های تبلیغاتی توسط علیرضا پیر

تخصص اصلی من سرچ مارکتینگ هست ( SEO و SEM ) ولی از اونجایی که به شدت کنجکاو هستم به صورت تجربی در شاخه های دیگر دیجیتال مارکتینگ نیز فعال هستم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *